Autem a trajektem na Korsiku – praktický průvodce

Autem a trajektem na Korsiku

Korsika, často považována za klenot Středozemního moře, nabízí jedinečný mix historie a přírody. Tento malinký ostrov dokáže nabídnout jak nádherné písčité pláže tak i úchvatné divoké hory. O to víc si tento ostrov užijete, pokud se na něj rozhodnete vydat vlastním autem, které vám poskytne větší svobodu pohybu. Můžete tak svou dovolenou proměnit v dobrodružný roadtrip a po cestě ještě klidně navštívit i další evropská města.

Proč jet autem a trajektem na Korsiku?

Cesta autem samozřejmě vyžaduje značné úsilí, zejména pokud jde o řízení. To pro někoho nemusí být tak pohodlné, jako je třeba let letadlem. Na druhou stranu, pokud vám řízení nedělá problém a troufnete si na delší cestu, tak vám vlastní auto poskytne znatelně větší svobodu. Můžete se zastavit na zajímavých místech cestou k trajektu a užít si jízdu lodí přes Středozemní moře. Sice je potřeba počítat s vyššími náklady na benzín, ale za to můžete ušetřit na pronájmu auta na Korsice, bez kterého se na tomto ostrově stejně neobejdete. Najímat auto na Korsice může být velmi drahé, obzvláště během letní sezóny. Ušetřit se také dá na ubytování, pokud se rozhodnete spát v kempech. Díky vlastnímu autu totiž můžete snadno přibalit stan, spacáky, karimatky či jiné potřebné vybavení, aniž byste museli platit za nadměrná zavazadla na letišti.

Odkud jezdí trajekt na kosiku?

Jelikož je Korsika oddělena od zbytku Evropy Středozemním mořem, je potřeba pro dopravu autem na tento ostrov využít trajekt. Existuje hned několik francouzských a italských měst, které nabízejí přímé trajektové spojení na Korsiku. Ve Francii to jsou města Nice, Marseille a Toulon, v Itálii Janov, Livorno, La Spezia, Savona, Piombino a využít lze také spojení z italského ostrova Sardinie, konkrétně z města Santa Teresa.

Pokud budete cestovat z České republiky, tak nejideálnější variantou je využít trajekt z italského Livorna nebo z Janova.

 • Trajekt Livorno – Bastia: Trajekty na této trase zajišťují především společnosti Corsica Ferries a Moby Lines, které jezdí pravidelně do města Bastia na Korsice. Cesta trvá přibližně 4 hodiny a trajekty vyplouvají průměrně 2x denně.
 • Trajekt Janov – Bastia: Z Janova je možné se dostat do korsického města Bastia prostřednictvím trajektové společnosti Moby Lines nebo Grandi Navi Veloci. Cesta z Janova do Bastie trvá obvykle zhruba 6 až 7 hodin. Tato cesta je tak podstatně delší a často také o něco dražší. Na druhou stranu lze na této trase využít i nočních trajektů s přespáním, což se hodí obzvlášť v případě, že si budete chtít cestu proložit spánkem a další den pokračovat cestováním po Korsice.
Trasy trajektů na Korsiku z Livorna a Janova
Trasy trajektů na Korsiku z Livorna a Janova

Kde koupit lístky na trajekt?

Lístky můžete koupit přímo na stránkách jednotlivých společností. Nejjednodušší a nejpřehlední možností je však využít srovnávače Directferries.com, jelikož ten vám rovnou srovná nabídky jednotlivých společností a najde tu nejlevnější. Pak už stačí jen vyplnit potřebné údaje, zaplatit a na e-mail vám přijdou lístky na trajekt, kterými se pak prokážete v přístavu při nalodění. Doporučuji si lístky před cestou vytisknout a mít je v autě při ruce, ať se pak při check-inu nemusíte stresovat jejich hledáním apod.

Kolik stojí trajekt na Korsiku?

Cena jízdenky na Korsiku závisí na několika faktorech, včetně:

 • Místa odkud vyplouváte: Ceny se mohou lišit v závislosti na tom, odkud vyplouváte. Trajekty z Itálie bývají obecně levnější než z Francie.
 • Roční období: V letních měsících, kdy je nejvyšší poptávka, mohou být ceny jízdenek vyšší. Naopak v nízké sezoně lze často najít výhodné nabídky.
 • Typ trajektu: Rychlé trajekty, které cestu zkracují, mohou být dražší než standardní trajekty.
 • Typ kabiny: Ceny se také mohou lišit v závislosti na typu kabiny, kterou si zvolíte. K dispozici mohou být například lůžkové kabiny nebo sedadla.
 • Přepravované vozidlo: Přeprava vozidla také zvyšuje cenu jízdenky.

Ceny jízdenek na trajekt na Korsiku pohybují přibližně v rozmezí od 50 do 200 eur za jednu cestu pro jednu osobu bez auta. Přeprava auta může stát od 80 do 150 eur. Tyto ceny jsou však pouze orientační a můžou se lišit. Pro konkrétní cenu se podívejde na srovnávač Directferries.com, kde stačí zadat údaje o vaší plavbě a web vám automaticky najde nejnižší možnou nabídku včetně ceny.

Zjistit cenu trajektu:

Kudy se dostat autem na trajekt?

Cesta na trajekt se samozřejmě odvíjí od toho, odkud vyjíždíte. Nejjednodušší způsob, jak zjistit nejkratší možnou cestu je využít Waze nebo Google mapy, kde stačí zadat cílovou destinaci Livorno nebo Janov, podle toho, odkud trajektem na Korsiku pojedete. Pokud vyrážíte z Prahy, nejkratší možná cesta je přes Německo a Rakousko do Itálie. Z Brna pak stačí jet pouze přes Rakousko a následně jen projet Itálií. Podobně je to třeba i při cestě z Ostravy.

Při cestě Rakouskem nezapomeňte na dálniční známku. Tu můžete pořídit předem online na oficiálním webu správce rakouské dálniční sítě Asfinag.at. Web je v češtině a pro nákup stačí vyplnit jen pár potřebných údajů, jako je typ auta, délka a začátek platnosti a informace o vozidlu. Zakoupena známka je pak vázaná na SPZ vozidla, takže si nemusíte dělat starosti s nějakým dokladem apod. Dejte si však předem pozor na to, že dálniční známka takto zakoupená online, platí nejdříve až 18. den od jejího zakoupení. Toto pravidlo je zde z důvodu ochrany spotřebitele a možnosti odstoupení od nákupu a musíte tak s tím počítat dopředu. Při nákupu však můžete také zaškrtnout, že známku kupujete jako podnikatel a pak může platit již v den nákupu. Pokud jste však dálniční známku nestihli koupit online, nebo ji online z nějakého důvodu kupovat nechcete, můžete ji také pořídit na kterékoliv benzince poblíž Rakouských hranic. Je však potřeba počítat s tím, že její cena může být o něco vyšší.

V Itálii se naopak tradiční dalniční známky nepoužívají a místo toho je zde zaveden mýtný systém, kdy řidiči platí za konkrétní úseky dálnic, které projíždějí. Při vjezdu na dálnici si vezme lístek z automatu a při výjezdu zaplatíte mýtné na základě ujeté vzdálenosti. Platit je možné buď hotově, kartou nebo pomocí elektronických systémů, jako je Telepass. Ceny mýtného se mohou lišit v závislosti na typu vozidla a ujeté vzdálenosti.

Cesta trajektem na Korsiku

Jak probíhá cesta trajektem?

Pokud jste nikdy trajektem necestovali, může být samotná cesta pro vás novým a příjemným zážitkem. Jak to ale celé na trajektu probíhá?

Doporučuje se dorazit do přístavu minimálně 2 hodiny před plánovaným odjezdem trajektu. Po příjezdu si zaměstnanci v přístavišti zkontrolují vaši rezervaci a doklady. Je tedy dobré mít dopředu připravný váš lístek, který jste si zakoupili online a také občanský průkaz či pas. Po kontrole obdržíte palubní vstupenku a také instrukce týkající se nalodění. Poté se zařadíte do řady s ostatními auty na velkém parkovišti v přístavu, kam vás personál přístavu nasměruje a počkáte, až nastane čas nalodění. Jakmile se auta začnou naloďovat, stačí následovat pokyny posádky. Po zaparkování si nezapomeňte vzít vše potřebné z auta a následně auto zamknout. Během plavby jsou z bezpečnostních důvodů garáže uzamknuty a do auta se již tak není možné dostat. Nezapomeňte si také zapamatovat nebo poznamenat místo parkování vašeho auta, na větších trajektech se může snadno stát, že ho jen tak nenajdete.

Pokud jste si zarezervovali kajutu, je ještě potřeba dle instrukcí si vyzvednout na recepci na lodi kartičku od kajuty, která slouží k odemykání dveří pokoje. Trajekty nabízejí také různé služby, včetně restaurací, barů a obchodů. Většina trajektů má také komfortní salónky, kde můžete relaxovat, sledovat televizi nebo se kochat výhledem na moře.

Před připlutím do destinace se obvykle ozve hlášení s informacemi o vylodění a pokyny k postupu. Po zakotvení trajektu a otevření vrat se dle instrukcí vrátíte ke svému autu a dle pokynů vyjedete z trajektu.

Nalodění auta na trajekt na Korsiku
Nalodění na trajekt na Korsiku

Jak se připravit na cestu a na co nezapomenout?

Co byste neměli v první řadě rozhodně zapomenout jsou lístky na trajekt, které jste si dopředu zakoupili online a také doklad totožnosti (občanský průkaz nebo pas). Lístky je dobré si před cestou vytisknout, ať se následně vyhnete jejich zdlouhavému hledání v telefonu, nebo nepříjemným situacím v případě, že by se vám vybila baterie mobilního telefonu apod.

Nezapomeňte před cestou také na pojištění. Překontrolujte si, zda vaše pojištění vozidla pokrývá cestování mimo vaši zemi a zda je v něm Korsika zahrnuta. Zvážte také uzavření cestovního pojištění, které pokrývá možné komplikace, včetně lékařské péče, zpoždění trajektu nebo ztráty zavazadel apod.

Jelikož se vydáváte na dlouhou cestu autem, ujistěte se před cestou že vaše auto je v dobrém technickém stavu. Zkontrolujte brzdy, olej, chladicí kapalinu a pneumatiky. Zkontrolujte si také, že v autě máte základní výbavu, potřebné nářadí a náhradní pneumatiku pro případ poruchy. Pro případ dopravní nehody je fajn mít v autě také vytištěný formulář záznamu o dopravní nehodě. Ačkoliv doufáme, že jej nebudete potřebovat.

Trajekt Korsika
Trajekt Korsika

Doprava na Korsice

Korsika je součástí Evropské unie, takže před cestou není potřeba vyřizovat mezinárodní řidičák, ale stačí vám klasický řidičský průkaz Evropské unie, který je vydáván v Česku. I pravidla silničního provozu jsou podobná těm u nás. Je však potřeba dbát na místní značky, protože v některých horských oblastech a obcích bývají rychlostní limity nižší a k jejich dodržování vás často donutí retardéry na silnici či radary.

Korsika velmi hornatým ostrovem, což se projevuje i na stavu silnic. Ty jsou, obzvlášť v horských oblastech, velmi úzké, klikaté a místy i poměrně rozbité. Korsika vám to však dokáže bohatě vynahradit takřka dechberoucími výhledy. Výjimkou, obzvlášť během letní sezóny, nejsou ani zácpy. Pokud se na Korsiku chystáte v létě, očekávejte vyšší provoz na hlavních silnicích a ve městech. Plánujte dopředu a, pokud je to možné, vyhýbejte se špičkám. Pozor si také dávejte na stav benzínu. Benzínové stanice jsou sice rozmístěny po celém ostrově, ale v horských oblastech bývají čerpací stanice vzácnější. Je proto dobré tankovat při první příležitosti a mít vždy v autě dostatečnou rezervu paliva.

Co se parkování týká, tak obzvlášť velká města jako Ajaccio, Bastia či Calvi mohou být v letní sezoně přeplněná, a proto je dobré mít na paměti, kde a kdy parkovat. V některých oblastech může být parkování placené, zatímco v jiných místech můžete využít zdarma parkovišť na okraji měst.

Často kladené otázky

 • Jaké společnosti provozují trajekty na Korsiku?
  • Trajekty na Korsiku provozuje hned několik společností, mezi nejznámější patří Corsica Ferries, Moby Lines a La Méridionale.
 • Jak dlouho trvá přejezd trajektem na Korsiku?
  • Doba přejezdu se liší v závislosti na trase a společnosti, ale obvykle trvá mezi 4 až 7 hodinami.
 • Je nutné si trajekt rezervovat předem?
  • Doporučujeme rezervaci předem, zvláště v hlavní turistické sezóně, kdy mohou být trajekty rychle vyprodané. Platí často také, že čím později lístky na trajekt kupujete, tím je jejich cena vyšší. Proto chcete-li ušetřit, vyplatí se nákup dostatečně v předstihu před plánovanou dovolenou.
 • Je Korsika bezpečná pro cestování s autem?
  • Ano, Korsika je populární destinací pro cestování autem. Cesty jsou v dobrém stavu, ale je třeba být opatrný na horských silnicích, které mohou být klikaté a úzké.
 • Musím mít mezinárodní řidičský průkaz na Korsice?
  • Pokud máte řidičský průkaz vydaný v zemi EU, nemusíte mít mezinárodní řidičský průkaz. Pro ostatní je dobré se informovat v závislosti na domovské zemi.
 • Je na trajektu dostatek místa pro větší vozidla, např. karavany?
  • Většina trajektů má specifické prostory pro větší vozidla včetně karavanů. Je však doporučeno si rezervovat místo předem a uvést rozměry vozidla při rezervaci.
 • Je možné si na trajektu koupit jídlo a pití?
  • Ano, většina trajektů nabízí palubní restaurace a bary, kde si můžete koupit jídlo a nápoje.
 • Jaký je nejlepší čas pro cestování na Korsiku?
  • Pokud preferujete klidnější atmosféru, vyhněte se hlavním letním měsícům, kdy je na ostrově nejvíce turistů. Jaro a podzim nabízí příjemné počasí a méně lidí.

O autorovi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru