Azory – Kompletní průvodce pro první návštěvu

Azory průvodce

Azory, toto souostroví devíti ostrovů roztroušené uprostřed Atlantského oceánu, zaujme neuvěřitelnou směsicí přírodních scenérií, kterou jen tak nikde jinde nenajdete. Každý z ostrovů má svůj jediněčný charakter a nabízí něco, co stojí za to vidět – ať už je to pozorování velryb, které jsou tady jako doma, koupání v termálních pramenech, takřka dechberoucí pohledy na jezera v sopečných kráterech nebo skalnatá pobřeží s čistou azurovou vodou. Azorské ostrovy mají zkrátka každému co nabídnout.

Počasí na Azorech

Díky své poloze v Atlantickém oceánu mají Azorské ostrovy subtropické klima, které se vyznačuje mírnými zimami a a příjemně teplými, ale ne příliš horkými léty, což z nich činí lákavou volbu pro návštěvu kdykoli během roku. Průměrné denní teploty se pohybují okolo 17°C v zimních měsících a dosahují až 26°C v letních měsících. Noční teploty jsou obecně nižší, klesají na 11°C v zimě a dosahují až 20°C v létě.

Dešťové srážky jsou na Azorech rozloženy takřka po celý rok. Výjimkou nejsou ani husté mlhy, obzvlášť v horských oblastech. Deště i mlhy jsou častější především v zimních měsících. Nicméně počasí bývá na ostrovech velmi proměnlivé, mlhy mohou rychle odeznít a klidně se během jednoho dne můžete setkat jak s krásným slunečným počasím, tak náhle i s vydatným deštěm.

MěsícDenní průměrná teplota (°C)Noční průměrná teplota (°C)
Leden1711
Únor1711
Březen1812
Duben1913
Květen2014
Červen2317
Červenec2519
Srpen2620
Září2519
Říjen2317
Listopad2015
Prosinec1812
Průměrné teploty na Azorech v jednotlivých měsících

Kdy se na Azory nejlépe vydat

Azory jsou svým počasím ideální destinací pro ty, kdo hledají únik před extrémními teplotami a chtějí si užít krásnou čistou přírodu. Jarní a podzimní měsíce nabízí ideální podmínky pro turistiku a pozorování přírody, zatímco léto láká k plavání a dalším letním radovánkám. I v zimě, přestože je pravděpodobnější deštivé počasí, můžete na Azorech zažít teplé dny, které jsou ideální pro prozkoumávání ostrovů bez velkých davů turistů.

 • Jaro (březen až květen): Jaro je ideální pro milovníky přírody, kdy se celé ostrovy probouzí k životu a jsou pokryty pestrobarevnými květy. Teploty se pohybují od mírných 16°C do teplejších 20°C, což je ideální pro procházky po ostrovech a pozorování velkého množství květů a zeleně.
 • Léto (červen až srpen): Léto je vrcholnou sezónou na Azorech, s teplotami kolem příjemných 22°C až 26°C. V tomto období můžete očekávat nejvíce slunečných dnů, což je skvělé pro plážové aktivity, plavání a vodní sporty. Avšak s nárůstem turistického ruchu mohou být některé lokality více přelidněné.
 • Podzim (září až listopad): Pokud hledáte klidnější období pro návštěvu a zároveň si chcete užít příjemné teploty, podzim je ideální volbou. Teploty se pohybují od 20°C na začátku září až po chladnější, ale stále příjemné hodnoty kolem 17°C v listopadu. Toto období je také výjimečné pro pozorování ptáků a dalších druhů divoké zvěře, které migrují přes ostrovy.
 • Zima (prosinec až únor): I v zimě zůstává počasí na Azorech poměrně mírné s teplotami kolem 14°C až 18°C. Ačkoli se může objevit více deště, zimní měsíce nabízejí jedinečnou příležitost zažít ostrovy bez velkých davů turistů. Toto období je také vhodné pro milovníky surfování, jelikož větší vlny lákají surfaře z celého světa.
Azory počasí - mlha
Na Azorech se lze často setkat se silnými mlhami – obzvlášť v zimě a v horských oblastech

Jak se dostat na Azory

Na Azorské ostrovy se dostanete nejlépe letecky z Prahy nebo Vídně s přestupem v Lisabonu nebo v Portu. Nejčastější spoje jsou na hlavní a největší ostrov Azorů – São Miguel, kde se nachází letiště poblíž hlavního města Ponta Delgada (kód letiště – PDL). Nicméně z Lisabonu se lze dostat letecky i na jiné ostrovy, jako třeba na Faial, kde se letiště nachází v Hortě.

Lety na Azory zajišťují nejčastěji společnosti TAP Air Portugal, SATA Azores Airlines, Austrian Airlines ale také třeba Ryanair. Přímé lety lze aktuálně bohužel najít pouze z německého Norimberku na ostrov São Miguel, kde je nabízí společnost Ryanair. Dobrou zprávou je, že od 26. dubna 2024 plánuje zahájit přímé lety na São Miguel také společnost Smartwings a to přímo z Prahy.

Nejsnadnější cestou, jak letenky na Azory najít je vyučít vyhledávače letenek jako je Skyscanner nebo Pelikán a zde vyhledat lety z vámi preferovaného letiště.

Jak se dopravovat na Azorech

Nejjednodušším způsobem je samozřejmě půjčení vlastního auta, které je vlastně i jedinou možností, jak se po ostrovech dá dopravovat. Např. na ostrově São Miguel a ve větších městech, jako je Ponta Delgada sice funguje i autobusová doprava, ta je ale velmi řídká a dopátrat se alespoň jízdních řádů není také zrovna snadné, natož se pak spoléhat na nějaké pravidelné časy odjezdů autobusů. Aplikace či web s jizdními řády typu idos.cz prakticky neexistuje a co víc, jízdní řády nenajdete většinou ani na samotných autobusových zastávkách, které také často nebývají ani dobře označené. Bez auta se tedy na Azorech neobejdete.

Pronájem zde nabízí celá řada autopůjčoven a auto si můžete vyzvednout po příletu ihned na letišti. Pro nalezení nejlepší nabídky můžete vužít portál Rentalcars.com. Oblíbenou půjčovnou na Azorech je třeba Ilha Verde.

Silniční síť je na většině ostrovů poměrně dobře rozvinutá. České řidiče mohou zaskočit snad jen místy úzké silnice (obzvlášť ve městech), klikatější cesty v horách a časté změny počasí. Provoz zde však bývá mírný a to i v turistické sezóně. Čerpací stanice se nachází jen ve větších obcích, s čímž je potřeba dopředu počítat.

Azory - cesta
Cesty jsou na Azorech většinou v dobrém stavu a navíc nabídnou impozantní výhledy na okolní krajinu

Jak se dopravovat mezi ostrovy

Nejpohodlnějším a nejrychlejším způsobem, jak cestovat mezi ostrovy je samozřejmě letecká doprava. Mezi ostrovy zajišťuje dopravu společnost SATA Azores Airlines. Ceny letenek se většinou pohybují kolem 100 eur v závislosti na sezóně.

Další možnosti dopravy mezi ostrovy je trajekt. Tato varianta je ve srovnání s cenami letenek levnější, na druhou stranu ale také značně časově náročnější. Navíc spoje na většinu ostrovů jsou k dispozici převážně pouze v hlavní sezóně. Trajekty mezi ostrovy zajišťuje aktuálně společnost Atlânticoline.

Kde se ubytovat na Azorech

Azory nabízí spoustu možností k ubytování, od luxusních resortů po menší penziony a také vše mezi tím. Nejjednodušší možností, jako všude jinde, je pro vyhledávání ubytování využít Booking.com. Výhodou ostrovů je jejich malá velikost, takže vám stačí jedno ubytování na ostrov, ze kterého se následně autem dostanete snadno prakticky kamkoliv.

V případě hlavního největšího ostrova São Miguel doporučujeme ubytování v okolí hlavního města Ponta Delgada, které díky své lokalitě vám usnadní cestování do všech koutů ostrova. Nevýhodou však v tomto případě je větší ruch města. Další možností pak můžou být obce jako ​​Capelas, Furnas, nebo Ribeira Grande.

Jaké ostrovy Azory tvoří a co zde můžete vidět, dělat a zažít

Azory se skládají celkem z devíti ostrovů. Ty jsou rozděleny do třech částí:

 • Východní část: skládající se z ostrovů São Miguel, Santa Maria a neobydlených ostrůvků Formigas;
 • Centrální část: která se skládá z ostrovů Faial, Pico, São Jorge, Terceira a Graciosa;
 • Západní část: kterou tvoří Flores a Corvo.

Každý ostrov má svůj vlastní charakter, jedinečné přírodní krásy a kouzlo. Vulkanická činnost, která Azory vytvořila, z nich činí domov několika aktivních sopek, a dodává tak ostrovům jejich charakteristické dramatické krajiny plné kráterů, horkých pramenů a fumarol. Pojďme se na jednotlivé ostrovy podívat podrobněji.

Azory mapa
Mapa a rozložení Azorských ostrovů

São Miguel

São Miguel, často přezdívaný také jako “Zelený ostrov”, je největším ostrovem Azorského souostroví. Svoji přezdívku získal díky bujné a takřka dechberoucí vegetaci, zeleným krajinám a své přírodní kráse. Jeho rozloha je přibližně 759 km² a poskytuje domov pro více než 137 000 obyvatel. Hlavním a nejlidnatějším městem je Ponta Delgada, ve kterém se nachází také hlavní a zároveň jediné letiště tohoto ostrova.

Vulkanický původ ostrova je viditelný v jeho impozantních kráterech, horkých pramenech a fumarolách (unikající vodní páry a horké plyny viditelné především v oblasti Furnas). São Miguel je opravdovým rájem pro milovníky přírody a nabízí širokou škálu aktivit od pěší turistiky až po koupání v termálních pramenech.

Azory - Furnas
Azory – Furnas

Co vidět a dělat na ostrově São Miguel

 • Lagoa das Setes Cidades: Dvojice jezer umístěná v masivním vulkanickém kráteru, oddělená pouze úzkou cestou. Kontrast mezi modrou a zelenou barvou jednotlivých jezer je dechberoucí a patří mezi nejfotografovanější scenérie na Azorech.
 • Boca do Inferno: Vyhlídka Boca do Inferno je považována za jednu z nejkrásnějších na Azorech. Nabízí jedinečný pohled na malé kráterové jezero Lagoa de Santiago v jehož pozadí se rozprostírá jezero Lagoa das Sete Cidades.
 • Lagoa do Fogo: Jezero Lagoa do Fogo, což v překladu znamená „Jezero ohně“, je divoké a neobydlené, obklopené vysokými horami, což z něj činí ideální místo pro pěší turistiku.
 • Furnas: Tato oblast je proslulá svými termálními prameny a gejzíry. Zde můžete zažít lázně ve volné přírodě, kde se voda přirozeně ohřívá pod zemí. Když už zde budete, nezapomeňte ochutnat místní specialitu „Cozido das Furnas“, jídlo vařené pod zemí geotermálním teplem.
 • Park Terra Nostra: Botanická zahrada s termálními bazény, které jsou obklopeny exotickou flórou, nabízející relaxační únik do přírody.
 • Miradouro da Vista do Rei: Vyhlídka nabízející jedny z nejlepších výhledů na kráter Sete Cidades a okolní krajinu. Mimochodem vyhlídkových míst s takřka dechberoucími výhledy najdete na ostrově São Miguel nespočet.
 • Pozorování velryb: Azory jsou jedním z nejlepších míst na světě pro pozorování velryb. Sao Miguel nabízí pro turisty řadu výletů na moře, kde můžete spatřit tyto majestátní tvory ve svém přirozeném prostředí.
 • Čajové plantáže: Ostrov je domovem několika čajových plantáží, z nichž nejznámější jsou Gorreana a Porto Formoso. Tyto plantáže nabízejí návštěvníkům možnost prohlédnout si proces výroby čaje od sběru listů až po finální sušení. Procházka čajovými poli, s vůní čerstvě sklizeného čaje ve vzduchu, je opravdu nezapomenutelným zážitkem. Degustace různých druhů čaje je samozřejmě nezbytnou součástí každé návštěvy.
 • Ananasové farmy: Ananas pěstovaný na São Miguelu je dalším příkladem unikátního zemědělského produktu tohoto ostrova. Díky místnímu mikroklimatu se zde daří pěstovat tento tropický plod, který má oproti svým protějškům z jiných částí světa zvláštně sladkou a intenzivní chuť. Návštěva ananasových farem, které často fungují v tradičních sklenících, umožňuje návštěvníkům nahlédnout do procesu pěstování, sklizně a zpracování ananasů. Tyto farmy nabízejí také ochutnávky a prodej ananasových produktů, jako jsou čerstvé plody, džemy, nebo dokonce ananasový likér.
Azory - Boca do Inferno
Azory – Boca do Inferno

Santa Maria

Svou přezdívku si získal i druhý ostrov východní části azorů – Santa Maria. Často se mu totiž říká také “Ostrov Slunce”, jelikož se může pyšnit největším počtem slunečných dní v roce v celém souostroví. Zajímavosti jsou pozoruhodné bílé písčité pláže, které jsou obecně na Azorech spíše vzácností.

Co vidět a dělat na ostrově Santa Maria

 • Pláže Praia Formosa a São Lourenço: Tyto pláže jsou jedněmi z nejkrásnějších na Azorech, s jemným bílým pískem a křišťálově čistou vodou. Praia Formosa je ideální pro koupání a relaxaci, zatímco São Lourenço nabízí skvělé podmínky pro windsurfing a jiné vodní sporty.
 • Pico Alto: Nejvyšší bod ostrova, Pico Alto, nabízí dechberoucí výhledy na celý ostrov a jeho okolí. Tato oblast je oblíbená mezi turisty pro pěší turistiku a příležitost prozkoumat bohatou flóru a faunu ostrova.
 • Anjos: Malá vesnice Anjos je známá tím, že zde Kryštof Kolumbus přistál na své cestě zpět z Ameriky. V Anjos si můžete prohlédnout kapličku dedikovanou tomuto historickému momentu.
 • Forte de São Brás de Vila do Porto: Tyto historické pevnosti byly postaveny v 16. století jako obrana proti pirátům a poskytují fascinující pohled na vojenskou architekturu té doby.
 • Potápění a šnorchlování: Díky bohatému podmořskému životu a jasným vodám je Santa Maria rájem pro milovníky potápění a šnorchlování.
Azory - ostrov Santa Maria a Pláž São Lourenço
São Lourenço

Faial

Faial je ostrovem, který pravidelně každé léto zdobí obrovské množství rozkvetlých hortenzií. I proto se mu často říká také “Modrý ostrov”. Jeho poloha v centrální skupině ostrovů činí z Faialu strategický bod pro návštěvníky, kteří chtějí prozkoumat i jeho sousedy jako je Pico a São Jorge.

Co vidět a dělat na ostrově Faial

 • Vulcão dos Capelinhos: Tato nádherná, měsíční krajina vznikla po erupci vulkánu v roce 1957. Navštívit můžete také muzeum, které nabídne hlubší pohled do geologické historie Faialu a dramatických událostí, které ostrov utvářely.
 • Caldeira: Monumentální kráter s průměrem přesahujícím 2 km je nejen přírodní památkou, ale i domovem řady endemických druhů rostlin. Procházka po okraji caldeiry nabízí dechberoucí výhledy na zelenou tapiserii, která pokrývá jeho stěny.
 • Jardim Botânico do Faial: Tento botanický ráj ukazuje rozmanitost flóry Azor, včetně vzácných a endemických druhů. Je to místo klidu a krásy, které poskytuje útočiště pro relaxaci.
 • Pozorování velryb: Faial je ideálním místem pro sledování velryb. Vydejte se na moře s místními organizacemi a pozorujte tyto majestátní tvory ve svém přirozeném prostředí.
 • Návštěva města Horta: Horta, hlavní město ostrova, je živé a barevné městečko s bohatou námořní historií. Marina Horta je známá mezi jachtaři z celého světa a její nábřežní promenáda je poseta barevnými malbami, které zde zanechali námořníci z mnoha zemí.
Azory Faial - Vulcão dos Capelinhos
Vulcão dos Capelinhos na ostrově Faial

Pico

Své jméno, které v překladu znamená “vrchol”, si ostrov Pico zasloužil díky stejnojmenné impozantní hoře Pico, která je zároveň nejvyšší horou Portugalska. Kromě té je ostrov známý také svými vinicemi, obklopenými lávovými kameny, které jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Co vidět a dělat na ostrově Pico

 • Hora Pico: Výstup na horu Pico je náročný a často představuje výzvu i pro zkušené turisty a horolezce. Odměnou je ale dechberoucí panorama azorské krajiny a oceánu rozprostírající se pod vámi. Pro ty, kteří dávají přednost pevné zemi pod nohama, nabízí ostrov spletité stezky vedoucí skrze unikátní lávová pole a zelené lesy.
 • Vinice: Pico je také známý svými jedinečnými vinicemi „Currais“, které jsou chráněny kamennými zdmi před drsným oceánským větrem. Tyto vinice jsou součástí světového dědictví UNESCO a produkují vynikající vína, z nichž nejznámější je Verdelho do Pico.
 • Pozorování velryb: Azory, a Pico nevyjímaje, jsou jedním z nejlepších míst na světě pro pozorování velryb. Od jara do podzimu můžete na lodních výletech spatřit množství druhů těchto majestátních tvorů. Kromě velryb zde můžete narazit i na delfíny a širokou škálu dalšího mořského života.
 • Jeskyně a lávové tunely: Pico je domovem několika fascinujících jeskyní a lávových tunelů, které představují pozůstatky jeho vulkanické aktivity. Gruta das Torres, nejdelší lávový tunel na Azorech, nabízí vedené prohlídky, během kterých se můžete dozvědět více o geologii ostrova a pozorovat jedinečné geologické formace.
 • Koupání v přírodních bazénech: Pobřeží Pica je poseto přírodními bazény vytvořenými lávovými proudy, které do moře vytekly. Tyto bazény, naplněné čistou a čerstvou mořskou vodou, jsou ideálním místem pro osvěžení v horkých letních dnech. Mezi nejznámější patří bazény v oblasti Madalena a São Roque.
 • Velrybářské muzeum: Muzeum nabízí pohled do historie velrybářství na ostrově, které bylo dříve hlavním průmyslem regionu.
Azory - Pico
Azory – Pico

São Jorge

Ostrov São Jorge je známý svými strmými útesy a zelenými údolími zvané Fajãs. Kromě nich je pro tento ostrov typická také výroba sýra, nesoucí stejný název jako samotný ostrov – tedy také São Jorge, který ceněn po celém Portugalsku pro svojí specifickou chuť a kvalitu.

Co vidět a dělat na ostrově São Jorge

 • Fajãs: São Jorge je proslulý svými fajãs, plochými oblastmi u mořského pobřeží, které vznikly v důsledku lávových proudů nebo sesuvů půdy. Fajã de São João a Fajã dos Cubres jsou jen dva příklady, kde si návštěvníci mohou vychutnat nejen úchvatnou přírodu, ale i klid a ticho odlehlých míst.
 • Pico da Esperança: S výškou 1053 metrů nad mořem je to nejvyšší bod ostrova, odkud se naskýtají dechberoucí výhledy na okolní ostrovy Pico, Faial a Terceira za jasného počasí.
 • Výroba sýra São Jorge: Návštěva jedné z místních sýráren, kde se vyrábí tento světoznámý sýr, je nezapomenutelným zážitkem. Návštěvníci se mohou dozvědět o tradičních metodách výroby a samozřejmě ochutnat sýr v různých stupních zrání.
 • Kostely a kaple: Ostrov je domovem řady historických kostelů a kaplí, které odrážejí bohatou kulturu a historii ostrova. Nevynechejte návštěvu kostela São Jorge v hlavním městě Velas.
Azory - Sao Jorge
Azory – Sao Jorge

Terceira

Terceira je ostrov známý svým bohatým kulturním dědistvím a barevnými festivaly. Jeho hlavní město, Angra do Heroísmo, je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí jedinečnou kombinaci přírodních divů a historických památek, kvůli kterým stojí za návštěvu.

Co vidět a dělat na ostrově Terceira

 • Algar do Carvão: Vulkán, který se nyní může pochlubit nádherným jeskynním systémem, je jedním z mála míst na světě, kde se můžete vydat dovnitř dohaslého vulkánu. Jeho interiér, plný stalaktitů a stalagmitů, nabízí úchvatný pohled.
 • Gruta do Natal: Další jeskyně vytvořená lávovými proudy, která poskytuje fascinující pohled na geologickou aktivitu ostrova.
 • Serra de Santa Bárbara: Nejvyšší bod ostrova nabízí nejen úchvatné výhledy na celý ostrov, ale i příležitost k procházkám po zelených kopcích a obdivování bohaté flóry a fauny.
 • Sé Catedral de Angra do Heroísmo: Tato katedrála je příkladem gotického a manuelinského stylu a je jednou z nejstarších církevních staveb na Azorech.
 • Fortaleza de São João Baptista do Monte Brasil: Jedna z největších pevností postavených ve španělském stylu v 16. století, která dnes slouží jako vojenská základna a turistická atrakce.
 • Paços do Concelho de Angra do Heroísmo: Stará radnice v Angra do Heroísmo, která je významným příkladem portugalské koloniální architektury.
 • Býčí zápasy na laně: Tradiční a unikátní podívaná, kdy býci běhají po ulicích měst a vesnic, zatímco jsou drženi na laně místními muži. Tato akce je bezpečná a řízená, což přináší vzrušení bez zbytečného utrpení zvířat.
 • Festas Sanjoaninas: Tento festival, který se koná v červnu v Angra do Heroísmo, je jedním z největších a nejbarvitějších na Azorech a oslavuje svatého Jana s průvody, hudbou a tradičními tanci.
Azory - Terceira
Azory – Terceira

Graciosa

Ostrov Graciosa, je jedním z menších a méně známých klenotů v azorském souostroví. Tento klidný ostrov nabízí jedinečnou kombinaci přírodních krás, klidu a autentické azorské kultury, která jej činí ideálním únikem pro ty, kteří hledají odpočinek daleko od rušnějších turistických destinací. Ostrov je často označován také jako „bílý ostrov“ díky charakteristické krajině, kde dominují světlé barvy půdy a skal, což je ještě umocněno kontrastem s azurově modrým oceánem. Tento název také odkazuje na bíle omítnuté domy s typickými oranžovými nebo červenými střechami, které jsou roztroušené po ostrově a tvoří malebné scenérie, jež jsou pro Azory typické.

Co vidět a dělat na ostrově Graciosa

 • Caldeira da Graciosa a Furna do Enxofre: Jedním z nejvýraznějších přírodních rysů Graciosy je její obrovský kráter (Caldeira da Graciosa), uvnitř kterého se nachází Furna do Enxofre – impozantní jeskyně s jezírkem sírové vody a stropem s přirozenými světly. Tento přírodní úkaz je přístupný po spirálovitých schodech, vedoucích dolů do jeskyně.
 • Termální prameny: Graciosa je také domovem několika termálních pramenů, včetně termálních lázní Carapacho, kde návštěvníci mohou relaxovat v léčivých vodách. Tyto přírodní koupele, obklopené úchvatnou krajinou, nabízejí ideální prostředí pro odpočinek a regeneraci.
 • Krajina a vyhlídky: Krajina Graciosy je protkána sítí turistických stezek, které vedou skrze vinice, pastviny a malebné vesničky. Výšlap na vrcholky ostrova vás odmění panoramatickými výhledy na okolní oceán a sousední ostrovy. Tyto vyhlídky jistě ocení každý milovník přírody a fotografování.
 • Architektura a historické památky: Prozkoumání architektonického dědictví Graciosy, včetně jejích kostelů, kaplí a tradičních bílých domů s charakteristickými oranžovými střechami, poskytuje nahlédnutí do historie a života na ostrově. Návštěva místních muzeí a historických památek, jako je například mlynářské muzeum, rozšiřuje poznání o tradičních řemeslech a způsobu života.

Flores

Pokud máte rádi divokou přírodu plnou nádherných vodopádů a jezer, pak si na Floresu přijdete na své. Tento odlehlý ostrov je často přirovnáván k zelenému drahokamu uprostřed nekonečného oceánu. Ostrov je rájem pro milovníky přírody a nabízí nekonečné možnosti pro pěší turistiku a objevování přírodních krás.

Co vidět a dělat na ostrově Flores

 • Přírodní krása a vodopády: Ostrov Flores je proslulý svými dechberoucími vodopády a krystalicky čistými jezery, které se skví v kráterech vyhaslých vulkánů. Jedním z nejvýznamnějších je vodopád Poco do Bacalhau, který spadá z výšky přes 90 metrů do nádherného přírodního bazénu, obklopeného bujnou vegetací. Dalším neopomenutelným místem je sedm kráterových jezer, známých jako Sete Lagoas, které každé zaujímá vlastní paletu barev a atmosféru.
 • Pěší turistika: Pro milovníky pěší turistiky a přírodních krás nabízí Flores rozmanité trasy, které vedou přes horské hřebeny, podél pobřeží a skrz zelené lesy. Jednou z nejoblíbenějších tras je cesta k výhledu na kráterové jezero Lagoa dos Patos, odkud se naskýtá nezapomenutelný pohled na divokou přírodu ostrova.
 • Pozorování velryb a delfínů: Ostrov Flores je také vynikajícím místem pro pozorování velryb a delfínů, které se často objevují v okolních vodách. Nabízí se zde možnost vydat se na lodě s průvodcem, kteří vám pomohou tyto ohromující mořské savce spatřit ve svém přirozeném prostředí.
 • Santa Cruz das Flores: Městečko kde si můžete prohlédnout starobylý kostel a malé, ale půvabné muzeum, které dokumentuje historii a život na ostrově. 
 • Fajã Grande: Tato malá vesnice je výchozím bodem pro mnoho turistických tras a je ideálním místem pro koupání v Atlantickém oceánu.
Vodopády na ostrově Flores
Vodopády na ostrově Flores

Corvo

Ostrov Corvo, nejmenší a nejsevernější člen azorského souostroví, je známý svým obrovským vulkanickým kráterem. Tento ostrov je domovem pouze něco málo přes 400 obyvatel a nabízí únik od ruchu moderního světa. Jeho rozloha činí pouhých 17 km², ale i přesto se zde nachází ohromující rozmanitost přírodních krás. 

Corvo je proslulý svým vulkanickým původem, který formoval jeho dramatičtější krajinu. Centrální prvek ostrova tvoří Caldeirão, obrovský vulkanický kráter, který je domovem pro unikátní ekosystémy a nabízí dechberoucí výhledy na zelenající se vnitrozemí a azurové vody Atlantiku.

Co vidět a dělat na ostrově Corvo

 • Kráter Caldeirão: Jednou z nejvýraznějších přírodních atrakcí Corva je bezpochyby Caldeirão. Tento impozantní kráter s průměrem přesávajícím 2 km je snadno dostupný pro turisty, kteří se chtějí pokochat jeho majestátní krásou. Vnitřek kráteru je prošpikovaný turistickými stezkami, které umožňují návštěvníkům prozkoumat jeho unikátní flóru a faunu.
 • Vila do Corvo: Jediné městečko na ostrově, Vila do Corvo, je malebné a klidné místo, kde se čas zdá být zastaven. Jeho úzké uličky a tradiční kamenné domy tvoří idylický obraz, který přenese návštěvníky do jiné doby. Nevynechejte návštěvu místního kostela Igreja de São Pedro, který je významnou kulturní památkou.
Kráter Caldeirão na Azorech na ostrově Corvo
Kráter Caldeirão

Co ochutnat na Azorech

Azory, s jejich bohatou kulturou a historií, nabízejí také nezapomenutelný gastronomický zážitek, který odráží jedinečnou kombinaci portugalských vlivů a místních surovin. Gastronomie Azor je úzce spojena s mořem, vulkanickou půdou a tradičními zemědělskými praktikami, což vytváří jedinečnou paletu chutí, kterou musíte ochutnat při návštěvě Azorských ostrovů.

Díky své poloze uprostřed Atlantického oceánu jsou Azory domovem bohatého výběru čerstvých mořských plodů a ryb. Jedním z tradičních jídel je „Caldeirada„, bohatá rybí polévka plná různých druhů ryb a mořských plodů, vařená s bramborami, cibulí a rajčaty. „Lapas„, grilované měkkýše, podávané s místním pikantním omáčkou „molho de vilão“, jsou další pochoutkou, kterou si na Azorech nesmíte nechat ujít.

Azory jsou také známé vysokou kvalitou svého hovězího masa, díky bujným pastvinám, na kterých se dobytek pase. „Bife à Regional“ je klasickým azorským pokrmem, kde je steak z místního hovězího masa podáván s lokálním pepřovým omáčkou. Další tradiční specialitou je „Cozido das Furnas„, pokrm vařený pomalu pod zemí v geotermálně aktivní oblasti Furnas na São Miguelu. Tento pokrm obsahuje různé druhy masa, klobásy, zelí, brambory a další zeleninu.

Azory - Cozido das Furnas
Cozido das Furnas

Azory jsou však také proslulé svou produkcí sýrů, zejména sýrem São Jorge, který pochází z ostrova stejného jména. Tento tvrdý sýr s výraznou pikantní chutí je vynikající jako součást místních degustačních talířů nebo jako doplněk k azorskému vínu. Mléčné výrobky z Azor, jako je máslo a jogurty, jsou také vysoce oceňovány pro svou čerstvost a kvalitu.

Pokud jste naopak spíše na sladké, tak i zde si na Azorech přijdete na své. „Queijadas“ jsou malé, sladké koláčky, které můžete najít v různých variantách na různých ostrovech, „Queijadas da Graciosa“ a „Queijadas de Vila Franca do Campo“ na São Miguelu patří mezi nejznámější. „Bolo Lêvedo„, lehce sladký, kvasnicový muffin, který je typický pro São Miguel a je vynikající ke snídani s máslem či džemem. V kombinaci s čerstvě uvařenou kávou nebo tradičním azorským čajem vytváří dokonalý start do nového dne plného zážitků z Azor.

Queijadas
Queijadas

Vzhledem k vulkanickému půdnímu podkladu a mikroklimatu jsou Azory také domovem několika jedinečných vinařských oblastí. Vína z ostrovu Pico, zejména bílá vína z odrůdy Verdelho, jsou vysoce ceněna pro svou mineralitu a svěží kyselost. Azory produkují také různé likéry, jako je „Licor de Maracujá“ (likér z passion fruit) nebo „Licor de Amora“ (malinový likér), které jsou oblíbené jako digestiv nebo jako součást koktejlů.

Užitečné tipy na závěr

 • Rezervujte letenky, ubytování i půjčení auta raději předem, zejména pokud plánujete cestovat v hlavní turistické sezóně (červenec a srpen), kdy je poptávka nejvyšší.
 • Zvažte návštěvu v mimosezóně (květen, černen) kdy už jsou na ostrově příjemné teploty a zároveň zde nenajdete ještě tolik turistů.
 • Počítejte s tím, že počasí na Azorech se může velmi rychle měnit. Je proto vhodné mít s sebou vždy něco teplejšího, co se můžete přes sebe přehodit v případě chladnějšího počasí a ideálně také pláštěnku pro případ deště.
 • Počasí se na ostrovech nejen rychle mění, ale také se výrazně liší v jednotlivých částech ostrova. Proto může přijít vhod web SpotAzores, který nabízí záběry z webkamer z různých míst na ostrově (k dispozici je také aplikace pro iOS i Android). Můžete si tak dopředu zkontrolovat, jaké je kde počasí, abyste se na dlouhý výlet nevydali třeba zbytečně.
 • I když se rozhodnete jet na Azory za turistikou na jaře, nezapomeňte si v každém případě přibalit plavky. Budou se vám hodit pro návštěvu termálních pramenů, které rozhodně stojí za to.
 • Vždy cestujte s cestovním pojištěním. Případné léčebné výlohy, krádeže a další nepříjemnosti, které vás mohou na cestách potkat, se vám následně mohou bez pojištění výrazně prodražit.

FAQ

Jaké je nejlepší období pro návštěvu Azor?

Nejlepší dobu pro návštěvu Azor tvoří jaro a léto, tedy období od května do září, kdy počasí je nejstabilnější a teploty jsou příjemné pro všechny druhy aktivit. Nicméně, Azory mají mírné klima po celý rok, takže i mimo tuto sezónu si zde užijete příjemné teploty bez velkých veder.

Je potřeba vízum pro návštěvu Azor?

Azory jsou součástí Portugalska, a tedy Evropské unie. Pro občany EU a mnoha dalších zemí, včetně USA a Kanady, není pro krátkodobé turistické pobyty do 90 dnů potřeba vízum. Doporučujeme však zkontrolovat aktuální vízové požadavky před cestou.

Jak se dostanu na Azory?

Na Azory se nejčastěji cestuje letecky. Mezinárodní lety přilétají především na São Miguel (Ponta Delgada) a Terceira z mnoha evropských měst a také přímo z USA. Mezi ostrovy můžete cestovat místními lety nebo trajekty.

Jaké jsou ceny na Azorech?

Ceny na Azorech mohou být mírně vyšší než na pevninském Portugalsku, ale stále jsou rozumné ve srovnání s mnoha evropskými destinacemi. Ubytování, jídlo a doprava jsou dostupné v širokém rozsahu cen, který vyhovuje jak rozpočtovým, tak luxusním cestovatelům.

Jaký typ oblečení bych měl sbalit?

Doporučujeme sbalit vrstvitelné oblečení, vzhledem k proměnlivému počasí. Nezapomeňte na nepromokavou bundu, pohodlnou obuv pro pěší turistiku a plavky pro termální prameny nebo pláže.

Jaké aktivity bych si neměl nechat ujít?

Na Azorech byste si neměli nechat ujít pozorování velryb a delfínů, návštěvu vulkanických jezer, pěší turistiku po krásných krajinách, relaxaci v termálních pramenech a ochutnávku místních gastronomických specialit.

Je na Azorech bezpečno?

Azory jsou považovány za velmi bezpečnou destinaci s nízkou mírou kriminality. Nicméně, jako vždy při cestování, je doporučeno zachovávat základní opatrnost, zejména v turisticky rušných oblastech.

O autorovi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru