Objevte Laa an der Thaya – termální ráj v srdci Rakouska

Laa an der Thaya

V srdci malebného rakouského regionu Weinviertel, na pomezí Dolního Rakouska a Jižní Moravy, leží Laa an der Thaya – město, známé především svými termálními lázněmi Therme Laa. Leží pouhé dva kilometry od českých hranic a třeba z Brna se zde autem dostanete za pouhou hodinku. Toto malé rakouské město je tak ideálním tipem na víkendový výlet pro ty, kteří toučí po odpočinku a relaxaci.

Pokud vám však pouhé koupání a pocení se v sauně nestačí, ale máte rádi i aktivní formu odpočinku, v Laa an der Thaya můžete samozřejmě zkombinovat obojí dohromady. Prozkoumávat zde můžete krásy historického centra města, nebo vyrazit po okolí, které nabízí spoustu příležitostí pro milovníky pěší turistiky i cykloturistiky.

Jak se dostat do Laa an der Thaya

Nejpohodlnější a nejlepší možností, jak se do Laa an der Thaya dostat, je cesta autem. Například z Brna, které je jedním z nejblíže ležících velkých měst v České republice, trvá cesta přibližně hodinu po silnici E461. 

Z Brna je možné využít i přímou autobusou linkou 104 z autobusové zastávky ÚAN Zvonařka, která jede přímo až do Laa an der Thaya k termálním lázním. Cesta autobusem zabere zhruba 1 hodinu a 40 minut. Využít lze také vlak, u kterého je ale potřeba počítat s jedním až dvěma přestupy, většinou v Břeclavi nebo ve Vídni. Celková doba cesty pak závisí na místě odjezdu a počtu přestupů, ale obvykle se pohybuje kolem 2 až 4 hodin, což už tak komfortní není. Pro vyhledávání autobusových a vlakových spojů doporučujeme využít idos.cz.

Kde se v Laa an der Thaya ubytovat

Therme Laa – Hotel & Silent Spa

Ubytovat se můžete přímo v samotných lázních v hotelu Therme Laa – Hotel & Silent Spa. Součástí ubytování je volný vstup do termálních lázní, saun i fitcentra a také snídaně i večeře, která je zahrnuta v ceně pobytu. 

Hotel Therme Laa
Hotel Therme Laa (Zdroj: Booking.com)

Freilich. Bistro. Bar. Hotel

Pokud naopak preferujete levnější ubytování a nepotřebujete být ubytovaní přímo v lázních, dobrou volbou může být nedaleký freilich. Bistro. Bar. Hotel. Tento hotel se nachází necelých 10 minut chůze od samotných lázní a zaujme pěkným přírodním designem interiéru. V přízemí hotelu pak najdete bistro a bar, kde si můžete dát snídani, večeři, nebo jen tak posedět se skleničkou vína. 

Freilich. Bistro. Bar. Hotel
Freilich. Bistro. Bar. Hotel

Pension Laa Natura

Alternativou může být také penzion Pension Laa Natura s pěknými stylovými pokoji i se snídaní. Do lázní se z něj pěšky dostanete také za zhruba 10 minut.

Pension Laa Natura
Pension Laa Natura (Zdroj: Booking.com)

Termální lázně Therme Laa

Jak jsme již zmínili v úvodu článku, největším lákadlem města Laa an der Thaya jsou termální lázně Therme Laa, které jsou známé svými léčivými termálními vodami s vysokým obsahem minerálů a stopových prvků. Voda z těchto praménu má pozitivní účinky na pokožku, krevní oběh, svaly i klouby. Lázně jsou tak takřka rájem pro každého, kdo hledá úlevu od zdravotních problémů, nebo klidně jen obyčejné chvíle klidu a odpočinku. 

Na své si zde přijdou jak dospělí, tak také děti. Nachází se zde totiž hned několik různě hlubokých bazénů, 5 druhů saun s ochlazovacím bazénkem, parní lázně i dětský svět s atrakcemi pro děti. Tou největší je asi 90 metrový tobogán, na který můžou samozřejmě i dospělí. Rodiny s dětmi si zde pak můžou užít společný relax v rodinné oáze nebo navštívit rodinnou textilní saunu, která je svou teplotou přizpůsobena i dětem. A pokud se budete chtít maximálně zrelaxovat, můžete samozřejmě využít i tradičních lázeňských procedur či masáží.

Termální lázně Therme Laa
Termální lázně Therme Laa

Historické centrum Laa an der Thaya

Jakmile vás relax v lázních přestane bavit, můžete se vydat prozkoumat zdejší centrum města. To není nijak rozsáhlé, přesto se zde najde několik zajímavostí, které stojí za to vidět a navštívit.

Hrad Laaer Burg

Dominantou města Laa an der thaya je je hrad Laa tyčící se v jeho severovýchodní části od 13. století. Stavba byla v roce 1564 postižena ničivým požárem, který zasáhl i zbytek města. Od roku 2007 začal postupný proces obnovy hradu a od roku 2018 byly brány hradu opět otevřeny široké veřejnosti. Procházet se zde můžete po nádvoří nebo si můžete vyjít 150 schodů na válcovou věž, známou jako Butterfasstur, a po cestě nahoru obdivovat zdi zdobené freskami. Z věže se vám následně naskytne nádherný výhled na celé město. 

Kromě věže můžete v jížním křídle hradu navštívit také pivovarské muzeum (Biermuseum).

Hrad Laaer Burg
Hrad Laaer Burg

Katolický farní kostel sv. Víta (Pfarrkirche St. Vitus)

Kousek od hradu v centru města stojí za návštěvu také katolický farní kostel sv. Víta z počátku 13. století, který je významnou památkou pozdně románské a raně gotické architektury v Dolním Rakousku. Zajímavostí je, že kostel pravděpodobně stojí na místě staršího románského kostela z počátku 12. století a v 15. stol. zde působil pozdější papež Pius II. Kostel v průběhů let prošel několika rekonstrukcemi, zejména po poškozeních v letech 1466 a 1795, které utvářejí jeho dnešní podobu. 

Zvenčí zaujme kostel svou monumentálností s celkovým obvodem 189 metrů, 53 metrů vysokou věží, která byla koelm roku 1400 přistavěna k západnímu průčelí, a charakteristickou polokruhovou apsidou. Vnitřek zase skrývá několik uměleckých a historických pokladů, jako třeba ručně vyřezávané lavice nebo bohatě zdobené vyřezávané varhany z roku 1728, které tvoří dominantní prvek celého interiéru. 

Katolický farní kostel sv. Víta
Katolický farní kostel sv. Víta

Nová radnice

Vydáte-li se od kostela směrem na hlavní náměstí, tak přímo v jeho středu můžete narazit na krásnou budovu nové radnici z 19. století, kterou stojí za to vidět alespoň z venku. Radnice byla postavena u příležitosti 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I. a její architektura odráží vzestup Laa na politické a hospodářské centrum regionu.

Nová radnice na náměstí Laa an der Thaya
Nová radnice na náměstí Laa an der Thaya

Stará radnice a Vlastivědné muzeum jižní Moravy

Hned u nové radnice můžete za rohem natrefit také na budovu původní staré radnice. Ta po své rekonstrukci dnes slouží jako sídlo vinného trhu, městské knihovny, společenského sálu a také Vlastivědného muzea jižní Moravy. Muzeum poskytuje pohled na život venkovských obyvatel jižní Moravy před rokem 1945. 

Stará radnice
Stará radnice

Muzeum kočárů (Kutschenmuseum Laa)

Kromě již zmíněného pivovarského muze na hradě Laaer Burg a Vlastivědného muzea na staré radnici můžete v Laa an der Thaya navštívit také muzeum kočárů Kutschenmuseum, kde si můžete prohlédnou expozici až 90 vozů od roku 1710, mezi kterými nechybí ani luxusní vozy venkovské šlechty. 

 • Otevírací doba: od 1. dubna do konce října vždy v sobotu, neděli a o svátcích od 14 do 18 hodin.
 • Vstupné: Dospělí 7 €, děti 4 €.
 • Více informací: https://www.kutschenmuseum-laa.at/ 

Okolí města a tipy na výlet

Jakmile navštívíte lázně i všechny místní zajímavosti, může se vydat do okolí a po regionu Weinviertel. Region nabízí celou řadu míst a příležitostí k turistice i cyklistice. Zajímavé tipy na cyklotrasy i na výlety v regionu Weinviertel můžete najít na webu https://www.weinviertel.at/cs. Za zmíňku stojí třeba…

Zřícenina hradu Falkenstein

Romantické trosky hradu Falkenstein z 11. století se tyčí nad stejnojmenou vinařskou obcí Dolního Rakouska, asi 16 km východně od Laa an der Thaya. Z pevnosti se vám naskytnou uchvátné výhledy na celou okolní vinařskou krajinu. 

 • Otevírací doba: v případě pěkného počasí od 1. dubna do 31. října denně od 10:00 do 18:00 h. 
 • Vstupné: Dospělí 4 €, žáci a studenti 3 € (Platit lze pouze v hotovosti – € i Kč)
 • Více informací: https://www.burgruine-falkenstein.at/cs/ 
Zřícenina hradu Falkenstein
Zřícenina hradu Falkenstein

Přírodní park Ernstbrunn

Jižně od Laa, asi 25 cesty autem, můžete navštívit přírodní park Ernstbrunn, ve kterém žijí vlci, jeleni, divoká prasata a další zvířata. Mnohé ohrady jsou volně přístupné a je možné zvířata během návštěvy krmit krmením, které za drobný poplatek obdržíte při vstupu. V areálu se nachází také restaurace s občerstvením, kde se můžete občerstvit zase vy sami. Ernstbrunn je tak ideálním místem na příjemnou odpočinkovou procházku i s dětmi.

 • Otevírací doba: Během letní sezóny má park otevřeno kromě pondělí denně od 9 do 17 h. V zimě pouze v sobotu a neděli od 10 do 16 h. 
 • Vstupné: Dospělí 9,80 €, děti 6 € + 1,50 € za krmivo pro zvířata. Platit lze i kartou.
 • Více informací: http://www.wildpark-ernstbrunn.at/ 
Přírodní park Ernstbrunn
Přírodní park Ernstbrunn

Cyklodrezina

Kousek od přírodního parku Ernstbrunn se můžete vydat také na projížďku cyklodrezinou po malebném přírodním parku Leiser Berge. Celá trasa je lemována nádhernými poli, loukami, vynicemi a lesy, které vytvářejí jedinečný a nádherný zážitek. Po cestě můžete narazit také na různá divoká zvířata. Trasa začíná v Ernstbrunnu a vede až do Asparn an der Zaya. Doporučujeme si v případě zájmu udělat dopředu rezervaci a počítejte také s tím, že platba je možná pouze v hotovosti.

Zámek Wilfersdorf

Asi 30 minut autem od Laa se nachází také zámek Wilfersdorf, tehdejší hlavní sídlo vládnoucí linie rodu Lichtenštejnů. V jeho historických prostorách se můžete nejen dozvědět o bohaté historii tohoto významného rodu, ale i prohlédnout si muzeum plné unikátních exponátů. Pro milovníky historie nabízí zámek vícejazyčné audioprůvodce a také komentované prohlídky. Kromě toho je zde k dispozici také expozice věnovaná místním umělcům a vlastivědná sbírka, která přibližuje návštěvníkům život v regionu Weinviertel.

Tipy na restaurace a kavárny

Freilich. Bistro. Bar. Hotel

Pěkné a příjemné bistro s milým personálem, které je součástí hotelu Freilich. Zajít si zde můžete na oběd, večeři i snídani, a to ať už jste v hotelu ubytovani, nebo ne. Za mě jedno z nejlepších míst, kde se můžete v Laa an der Thaya dobře najíst a navíc i za docela dobrou cenu.

 • Otevírací doba: Neděle až středa: 7:30 – 21:00, čtvrtek až sobota: 7:30 – 23:00. Kuchyň otevřena denně do 20:00.
 • Více informací: https://www.freilich.at/ 
Freilich. Bistro. Bar. Hotel
Freilich. Bistro. Bar. Hotel

Flockerlhof

Jeden tip na místo, které není sice přimo v samotném Laa, ale pokud se vydáte třeba na výlet do zmiňovaného přírodního parku Ernstbrunn, tak na něj pravděpodobně cestou narazíte a doporučuji si zde udělat krátkou zastávku. Flockerlhof je nejen designovým obchůdkem se suvenýry, ale také kavárnou, kde se můžete zastavit na lahodný domácí koláč a kávu a přitom prozkoumat tyto uchvátné prostory s jedinečnou atmosférou.

Flockerlhof
Flockerlhof

Mapa se všemi zajímavostmi

Na závěr ještě přidáváme přehlednou mapu se všemi zmíněnými místy, které stojí za to navštívit, abychom vám usnadnili plánování případného výletu.

O autorovi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru