Nejlepší turistické batohy

Nejlepší turistické batohy

Pokud se chystáte vyrazit na výlet do přírody, delší tůru či objevovat horské stezky, výběr správného batohu je takřka klíčový, stejně jako výběr vhodné obuvi a oblečení. Turistický batoh může totiž zpříjemnit vaši cestu tím, že budete mít všechny potřebné věci pohodlně u sebe, nebo naopak ji může proměnit v noční můru v podobě bolesti zad a ramen. Aby vám nic neznepříjemňovalo vaše zážitky, dali jsme pro vás dohromady tipy na nejlepší turistické batohy a také pár rad, jak takový batoh vybrat a na co si dát při výběru pozor.

Nejlepší turistické batohy

Abychom vám usnadnili výběr batohu, prošli jsme internetové obchody a dali dohromady výběr za nás těch nejlepších turistických batohů. Při sestavování tohoto žebříčku jsme vybíraly z ověřených modelů a brali ohled na zkušenosti a recenze zákazníků. Některé modely jsme se rozhodli sami otestovat.

Malé turistické batohy do 30 l

Quechua FH 500 17 l

Ultra lehký turistický batoh

Ultra lehký turistický batoh Quechua FH 500 17 l

Husky Salmon 30l

Univerzální lehký turistický batoh

Malý a lehký turistický batoh Husky Salmon 30l

Husky Marney 30l

Promyšlený outdoorový batoh

Turistický batoh Husky Marney 30l

Střední turistické batohy 30 – 50 l

Forclaz Travel 500 Organizer 40 l

Dobrý poměr cena/výkon

Turistický batoh Forclaz Travel 500 Organizer 40 l

Acra Relaxing 40l

Turistický batoh za nízkou cenu

Levný turistický batoh Acra Relaxing modrý 40l

Pinguin Trail 42l

Prostorný batoh na delší výlety

Batoh Pinguin Trail 42l black

HuskySloper 45l

Funkční batoh střední velikosti

Turistický batoh HuskySloper 45l

Velké turistické batohy 50 l a více

Osprey Rook 50

Velký turistický batoh v pánském provedení

Velký pánský turistický batoh Osprey Rook 50

Forclaz pánský turistický batoh MT500 Air 60+10 l

Objemný univerzální batoh

Forclaz pánský turistický batoh MT500 Air 60+10 l

Pinguin Explorer 60l

Kvalitní batoh s dobrým zádovým systémem

Pinguin Explorer 60l

Dětské turistické batohy

Quechua MH 100 10 l

Malý a lehký turistický batoh pro děti

Dětský turistický batoh Quechua MH 100 10 l

Boll Scout 22-30

Dětský sportovní batoh na kratší i delší výlety

Dětský turistický batoh Boll Scout 22-30 Dutch

Husky Junny

Univerzální batoh pro děti

Dětský batoh Husky Junny

Jak vybrat turistický batoh

Turistické batohy jsou úzpůsobeny tak, aby zvládly náročné podmínky, ať už při krátkých jednodenních výletech do přírody, dlouhých túrách či horských výšlapech. Velký důraz u nich je tedy kladen na pohodlí a efektivní rozložení váhy s pomocí zádového a popruhového systému, aby byl minimalizován tlak na záda a zajištěn komfort i při jejich delším nošení.

S ohledem na turistické podmínky je u nich volen také vhodný použitý materiál. Ten musí být odolný, aby vydržel jakékoliv nepříznivé podmínky, jako je déšť či silný vítr, ale přitom také lehký, aby zbytečně na záda nenakládal další kila navíc. Aby vám batoh poskytl dostatečný prostor pro všechny věci a vybavení, které budete na cestách potřebovat, jsou turistické batohy vyráběny v různých velikostech s různým objemem. I vnitřní prostor bývá u turistických batohů promyšlen a často rozdělen různými kapsami, abyste v případě potřeby v něm na cestách měli vše potřebné po ruce. Důraz je kladen také na bezpečnost. Mnoho batohů obsahuje navíc různé reflexní prvky, či uzamykatelné zipy a skryté kapsy na uložení cenností. Výjimkou nebývají ani integrované píšťalky, speciální kapsy na vodlní vak, různá poutka apod.

Pří výběru turistického batohu je tedy potřeba zvážit všechny tyto aspekty, aby byl váš další cestovatelský zážitek co nejpohodlnější a odnesli jste zi z něj raději co nejvíce zažítků, než zbytečných nepříjemných bolestí a těžkostí. Pojďme se tedy detailněji podívat na klíčové vlastnosti, na které se vyplatí dát při výběru turistického batohu pozor a jak ideálně takový batoh vybat.

Žena s turistickým batohem v horách

Objem batohu

Turistické batohy jsou vyráběny v různých velikostech. Ta je dána objemem, který je schopen batoh pojmout a udává se v litrech. Při výběru správného objemu je potřeba zvážit na jaký typ výletu se chystáte a co vše budete potřebovat s sebou brát. Možná si říkáte, že si raději pořídíte větší batoh, který bude univerzálnější a budete jej moci využít na různé typy výletů. To však nemusí být tak dobrý nápad, jelikož platí, že čím větší batoh, tím také vyšší jeho hmotnost. A nechcete přeci tahat zbytečně na zádě další kila navíc a vláčet se zbytečně s velkým batohem, když to není nutné.

Batohy můžeme dle jejich objemu rozdělit do takových třech základních kategorií:

 • 20-30 litrů: Tyto malé batohy jsou ideální na jednodenní výlety a túry. Snadno se do nich vejde základní vybavení, osobní věci, jídlo, potřeby pro první pomoc a nějaké to oblečení navíc či pláštěnka do deště.
 • 30-50 litrů: Ideální pro kratší vícedenní či víkendové výlety. Oproti předchozí kategorií batohů nabízí více prostoru na oblečení, jídlo i základní kempingové vybavení. Často jsou vybaveny také speciálními kapsami či různými úchyty na karimatku, stan, trekové hole, láhev na vodu apod. Velký důraz je u nich kladen na ergonomii a rozložení váhy. Měly by mít silnější popruhy, pokročilejší zádový systém a bederní pas pro lepší rozložení nákladu a zvýšení pohodlí při jejich nošení.
 • 50 a více litrů: Velké batohy s objemem 50 l a více ocení hlavně zkušení cestovatelé, kteří plánují delší trek či několikadenní výlet do přírody. Nabízí obrovskou kapacitu, ale také spoustu specializovaných funkcí. Snadno tak pojmou všechno potřebné vybavení, včetně stanu, spacáku, karimatky, vařiče apod. Klíčový je u nich kvalitní a polstrovaný zádový systém, robustní bederní pás a nastavitelné popruhy aby dokázaly dobře a rovnoměrně rozložit váhu na zádech. V této kategorii najdete hlavně velké turistické krosny a expediční batohy s odlehčenou konstrukcí.

Ergonomie batohu

Správně navržený turistický batoh by měl efektivně rozložit váhu a minimalizovat namáhání konkrétních částí těla, jako jsou především záda a ramena. To je důležité jednak pro pohodlí na cestách, ale hlavně také pro zdraví uživatele, obzvlášť při delších či častých výletech. O dobrou ergonimii u batohů se stará především zádový systém, různé polstrování a kvalitní popruhy.

Kvalitní batohy mývají zádovou část tvarovanou tak, aby kopírovala přirozený tvar páteře a často obsahují také polstrování či zpevněné rámy, které zajišťují, aby se batoh na zádech nepropadal. To vše přispívá ke správnému rozložení váhy a k pohodlí při nošení. Důležitý je i materiál, který je pro zádovou část použitý. Ten by měl být z prodyšného materiálu, aby pomáhal odvádět vlhkost a zabraňoval nadměrnému pocení.

Polstrování je důležité nejen u zad, ale také u ramenních popruhů, které by měly být dostatečně široké, aby se snížil tlak, který je na ramena při nošení batohu kladen. Efektivnímu přenášení váhy a stabilizaci batohu pomáhá také hrudní a bederní pás. Ten přenáší většinu váhy batohu na boky a kyčle a ulevuje tak namáhaným ramenům. Bederní i hrudní pás by měl být snadno nastavitelný, aby dokonale seděl a poskytoval tak optimální podporu.

Materiál

Neméně důležitý při výběru je také materiál, z kterého je turistický batoh vyroben, aby bez problémů odolal různým vlivům, které vás mohou na cestách potkat. Nejčastěji se můžete setkat s těmito materiály:

 • Nylon: Nylon je často využíván pro výrobu batohů hlavně kvůli jeho lehkosti a odolnosti vůči oděrům. Je také voděodolný.
 • Polyester: Tento materiál je levnější než Nylon ale také méně odolný. Je vhodný pro levnější batohy na kratší výlety, kde se nepočítá s tím, že by byl hodně vystaven náročným vlivům a povětrnostním podmínkám.
 • Kordura: Kordura je zvláštním typem nylonu, který je výrazně odolnější vůči oděru a protržení. Často se používá na výrobu vysoce kvalitních batohů, což se ale samozřejmě projevuje také na ceně.
 • Ripstop: Ripstop materiály se vyznačují velmi dobrou odolností a lehkostí. Jsou tak ideální nejen pro výrobu batohů, ale také třeba stanů, padáků a jiného vybavení. Speciální technika tkaní u těchto materiálů zahrnuje zesílení nylonu nebo polyesteru v pravidelných intervalech, což zvyšuje odolnost vůči protržení a oděru.

Odolnosti proti protržení mohou také výrazně zvýšit dvojité švy na kritických místech batohu. Obzvlášť nejvíce náchylné k různým oděrům bývá dno batohu a proto je dobré, když batoh ještě navíc disponuje zesíleným dnem, které jednak chrání proti oděru ale také proti otřesům, což se hodí, obzvlášť pokud v batohu nosíte drahou elektroniku, fototechniku apod.

U materiálu je důležitá také jeho odolnost před deštěm a vlhkostí. Mnoho batohů je vyráběno s voděodolnou povrchovou úpravou, nebo z materiálu jako je třeba ripstop nylon, který dokáže odolat průniku vody. Pro případ silných dešťů je dobré mít batoh s dešťovým obalem pro lepší ochranu, nebo si tento návlek pořídit alespoň zvlášť.

Hmotnost

Od výše uvedených vlastností a materiálu se odvíjí také hmotnost batohu. Ta by měla být ideálně co nejnižší, aby vám samotný batoh nepřídával zbytečné gramy navíc, ale zároveň by to nemělo být na úkor odolnosti. Naštěstí mnoho moderních batohů již dnes používá materiály, které dokáží zkombinovat lehkost s odolným materiálem dohromady. Materiály jako např. ripstop nylon nabízí vynikající rovnováhu mezi těmito dvěma aspekty. Samozřejmě zase ale platí, že čím lepší materiál, tím také vyšší cena batohu. Při výběru je tak potřeba najít rozumný kompromis mezi všemi těmito aspekty a mezi vašimi potřebami.

Úložné prostory

Samozřejmě batoh budete používat primárně na nošení věcí a potřebného vybavení. Proto, jakmile si vyhlídnete nějaký batoh, je dobré se podívat na to, jak je koncipován vnitřní úložný systém. Na ten se zaměřte už od samotného otevírání batohu. Právě způsob otevírání batohu ovlivní, jak snadno se dostanete ke všem potřebným věcem a také, jak dobře se vám bude batoh balit. Otevírání bývá většinou řešeno dvěma základními způsoby:

 • Otevírání shora: V tomto případě se k věcem přistupuje skrze vrchní část batohu. Takové batohy je snadné naplnit a často jsou také lehčí a odolnější vůči vodě, vzhledem k menšímu množství zipů. Nevýhodou je horší přístup k věcem na dně batohu. Bez vnějších kapes nebo různých oddělených sekcí uvnitř může být také těžší v nich organizovat menší předměty.
 • Přední otevírání (aneb „kufr“ styl): U těchto batohů je hlavní prostor přístupný přes zip, který se táhne celou přední části batohu, podobně jako u kufru. Snadno se tak můžete dostat ke všem věcem, bez potřeby vybalování batohu. U těchto typu otevírání byste si však měli dát pozor na kvalitu zipu, jelikož ty se táhnou po celé přední straně a bývají tak hodně namáhány. Dlouhý zip také zvyšuje riziko průniku vody dovnitř batohu, pokud není batoh dostatečně zakrytý.

K lepšímu organizování věcí uvnitř batohu a k jejich rychlejšímu přístupu mohou pomoci také vnitřní a vnější kapsy, či různé oddělené organizéry. Ty umožní si věci přehledně roztřídit a v případě potřeby je mít rychleji po ruce. Vnější kapsy jsou také ideální pro uložení mokrých nebo špinavých oblečení mimo hlavní úložný prostor.

Kromě kapes bývají turistické batohy vybavený často ještě různými úchytnými popruhy pro uchycení větších věcí, jako jsou třeba karimatky, spacáky, lezecká lana, trekové hole nebo cepíny. Zde už záleží na vašich potřebách a pokud něco takového budete na svých cestách potřebovat, je dobré si před nákupem zkontrolovat, čím vším je batoh vybaven a zda vám umožní snadné uložení a uchycení všech potřebných věcí.

Bezpečnostní prvky a další doplňky

Turistické batohy často nabízí i různé bezpečností prvky a jiné doplňky navíc. Zde už záleží hlavně na vás, co z toho u batohu chcete a na cestách oceníte. Mezi nejčastější doplňky patří třeba:

 • Reflexní prvky: Zvyšují vaší viditelnost v noci či za špatné viditelnosti a pomáhají tak předejít nehodám, zejména pokud jdete po silnici nebo přecházíte cestu.
 • Uzamykatelné zipy: Některé batohy jsou vybaveny speciálními zipy, které umožňují jejich zamknutí, obvykle pomocí malého zámku.
 • Skryté kapsy: Jsou umístěny tak, aby nebyly na první pohled snadno viditelné a přístupné potenciálním zlodějům.
 • Píšťalky: Pro nouzové situace jsou některé batohy vybaveny malou píšťalkou, obvykle umístěnou na hrudním popruhu.
 • Návleky a kryty proti dešti: Chrání batoh a jeho obsah před deštěm.
 • Hydrační komora: Speciální kapsa pro vodní vak, včetně otvoru pro pitnou hadičku.
 • Odnímatelný denní batoh: Menší batoh, který lze snadno oddělat a použit pro denní nošení.

Vzhled a design

Ačkoli funkčnost a pohodlí jsou při výběru turistického batohu nejdůležitější, zapomenout nesmíme ani na samotný vzhled batohu. Ten může ovlivnit to, jak dobře a sebevědomě se budete při nošení batohu cítit. Je už jen na vás, zda dáte přednost jednoduchým, minimalistickým designům, nebo naopak zvolíte batoh s výraznými barvami a vzory.

Design není samozřejmě ale jen o barvách a samotném provedení, ale také může zohledňovat to, pro koho je batoh určený:

 • Unisex turistické batohy: Tyto batohy jsou navrženy tak, aby vyhovovaly širokému spektru lidí bez ohledu na pohlaví. Často mají střední velikost a neutrální design. Mohou však někdy postrádat specifické úpravy, které zohledňují anatomické rozdíly mezi mužmi a ženami. Jsou obzvlášť ideální, pokud chcete sdílet batoh ve více lidech.
 • Dámské turistické batohy: Dámské batohy jsou navrženy s ohledem na anatomii ženského těla. Mají užší ramenní popruhy, kratší délku zadové části a speciálně tvarovaný bederní pás. S ohledem na ženy jsou také často voleny jemnější barvy nebo použité vzory.
 • Pánské turistické batohy: Jsou navrženy s ohledem na širší ramena a delší zadní část mužského těla. Ramenní popruhy a bederní pásky mohou být robustnější a širší.
 • Dětské turistické batohy: Jak už název napovídá, jsou navrženy pro dětskou postavu, často s menším objemem a výraznými barvami či veselejším designem. Pro zvýšení bezpečnosti je u nich často kladen důraz na bezpečnostní a reflexní prvky.

Cena

No a nakonec hraje roli při výběru samozřejmě také cena (často dokonce tu nejdůležitější). Ta se do jisté míry promítá i do kvality batohů. Kvalitnější odolnější materiály a pečlivější výroba může výrazně výslednou cenu navýšit. Na druhou stranu vám ale často takový dražší batoh i déle vydrží. Je tak už jen na vás a vašich možnostech, kolik chcete do batohu vlastně investovat.

Nejlevnější turistické batohy se dají pořídit už do 1 000 Kč. U těch musíte samozřejmě počítat s tím, že budou vyrobeny z levnějších materiálů a jsou vhodné spíše pro občasné či kratší výlety. Batohy s lepším zpracováním pořídíte v kategorii kolem 1 000 Kč až 4 000 Kč. Ty už nabízí také větší objem, výrazně lepší ergonomii a více funkcí a doplňků. Od 4 000 Kč a víc pak pořídíte prémiovější modely z nejlepších materiálů, promyšlenými detaily a zárukou dlouhé trvanlivosti a odolnosti.

Oblíbené značky turistických batohů

V oblasti turistických batohů působí celá řada výrobců, z nichž někteří si během několika let vybudovali dobrou pověst a stali se oblíbené mezi turisty po celém světě. Zde je přehled některých z nich (nikoliv však kompletní):

 • Osprey: Americká společnost známá vysoce kvalitními batohy s inovativním designem. Osprey nabízí širokou škálu batohů pro různé aktivity, od batohů na jednodenní túry až po ty na vícedenní treky. Velký důraz u svých produktů klade na ergonomii, odolné materiály a dlouholetou záruku.
 • Deuter: Německá značka s historií sahající až do roku 1898. Deuter je oblíbený pro své multifunkční batohy a inovativní zádové systémy. Deuter pro výrobu svých batohů volí valitní materiály a nabízí široký výběr modelů s dlouhou životností.
 • The North Face: Tato Americká značka je oblíbena mezi turisty a horolezci nejen kvůli svým batohům, ale také outdoorovým oblečením. Batohy vynikají stylovým designem, odolností vůči nepříznivým podmínkám i důrazem na funkčnost.
 • Gregory: Tato firma se specializuje na výrobu komfortních a funkčních batohů s důrazem na ergonomii a kvalitu materiálů.
 • Arc’teryx: Kanadská společnost známá svou vysokou kvalitou a designem. Batohy Arc’teryx jsou často volbou pro náročné výpravy.
 • Fjällräven: Švédská značka oblíbená pro své klasické a funkční designy, které často využívají odolné a ekologické materiály.
 • Patagonia: Americká značka známá svým důrazem na udržitelnost a etickou výrobu. Kromě batohů také produkuje oblečení a další outdoorové vybavení.

Často kladené otázky

 • Jakou velikost turistického batohu bych si měl vybrat?
  • Volba závisí na délce vašeho výletu a na tom, co v něm plánujete nosit. Pro jednodenní výlety postačí menší batoh o kapacitě 20-30 litrů. Pro vícedenní výpravy je lepší volbou batoh o objemu 40-70 litrů.
 • Je voděodolný batoh to samé co vodotěsný batoh?
  • Ne. Voděodolný batoh je navržen tak, aby odolával lehkému dešti nebo vlhkosti, ale nemusí být 100% vodotěsný. Vodotěsný batoh by měl zcela zamezit vniknutí vody dovnitř.
 • Je potřeba, aby měl můj batoh dešťový obal?
  • Dešťový obal je výhodný pro zajištění ochrany vašich věcí před vlhkostí, zvláště pokud váš batoh není vyroben z vodotěsného materiálu. Některé batohy obal již obsahují, u jiných je třeba ho dokoupit zvlášť.
 • Je lepší batoh s otevřením nahoře nebo s otevřením po celé délce?
  • Otevření nahoře je tradiční a často snazší pro balení, zatímco otevření po celé délce usnadňuje přístup k věcem na dně batohu. Volba závisí na vašich preferencích.
 • Co znamená „dámský“ nebo „pánský“ design batohu?
  • Dámské a pánské batohy jsou navrženy tak, aby lépe seděly na různých typech tělesné stavby. Například dámské batohy mohou mít užší ramenní popruhy nebo specificky tvarovanou zádovou část. Je dobré vyzkoušet několik modelů, aby jste našel ten pravý.
 • Je důležitá hmotnost batohu?
  • Ano, zejména pokud plánujete delší treky. Lehčí batoh znamená, že můžete nést více zásob a vybavení. Avšak lehkost by neměla jít na úkor odolnosti nebo potřebných funkcí.
 • Jaký materiál je nejlepší pro turistický batoh?
  • Záleží na vašich potřebách. Nylon a polyester jsou obvykle odolné a lehké, zatímco Cordura je známá svou extrémní odolností. Pro voděodolné batohy je vhodný laminovaný materiál nebo batohy s DWR (odolný vůči vodě) povlakem.
 • Můžu dát turistický batoh do pračky?
  • Obvykle se doporučuje batoh ručně mýt v mýdlové vodě a nechat ho přirozeně uschnout. Vždy se však raději řiďte pokyny výrobce na štítku batohu.
 • Můžu s turistickým batohem létat letadlem jako s příručním zavazadlem?
  • Záleží na velikosti batohu a na pravidlech konkrétní letecké společnosti. Většina batohů s objemem 40 litrů a méně by měla být akceptována jako příruční zavazadlo, ale vždy doporučujeme ověřit si to u vaší letecké společnosti.

O autorovi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru