Správné a zdravé obouvání není jednoduchou záležitostí. Pokud chceme mít zdravé nohy a dopřát zdraví i celému organismu, měli bychom dbát na to, aby naše nohy měly v botech dostatek prostoru a přirozeně se vyvíjely. Zdravé obouvání je důležité nejen u dětí, ale dbát bychom na něj měli po celý svůj život. Na principu zdravého obouvání byly vynalezeny barefoot boty.
- Nejlepší barefoot boty
- Co to jsou barefoot boty
- Jak se liší barefoot obuv od klasických bot
- Výhody a nevýhody barefoot bot
- Na jaké aktivity se hodí barefoot
- Zdravotní účinky barefoot obuvi
- Jak vybrat barefoot boty a jejich velikost
- Jak přejít z klasické obuvi na barefoot
- Barefoot boty vs. ponožkoboty
- Nejlepší značky barefoot bot
- Často kladené otázky ohledně barefoot bot
Nejlepší barefoot boty
Nabídka barefoot bot je v současné době poměrně bohatá. Zatímco z počátku byly na trhu spíše méně designové kousky, nyní si lze vybrat mezi opravdu líbivými a přitom kvalitními barefoot botami. Vzhledem k tomu, že barefoot boty se nosí po celý rok, vybrali jsme vždy jeden model vhodný na jaro, jedny barefoot sandály a jedny celoroční barefoot boty, a to vždy v dámském, pánském a dětském provedení. Zimní barefoot boty jsme do výběru nezařazovali, jelikož se jim věnujeme v samostatném článku. Nutno říci, že vzhledem k tomu, že se barefoot obuv vybírá podle tvaru chodidla, nemusí být vybrané modely vhodné pro všechny.
Najlepší pánské barefoot tenisky
Vivobarefoot Addis M Navy Leather
Není pochyb o tom, že značka Vivobarefoot je oblíbená napříč všemi kategoriemi bot. Ručně vyrobené boty z prvotřídní usně získávané z volně chovaného skotu od etiopských farmářů jsou zárukou kvality. Tyto tenisky se řadí mezi nejprodávanější modely díky tomu, že jsou nadčasové a lze je nosit takřka všude. Společnost vám udělají na pochůzkách po městě, v přírodě, ale třeba také při návštěvě divadla.
Nejoblíbenější pánské barefoot sandály
Xero Shoes Z-Trek
Dokonalé unisexové sandály jsou lehké a vynikají odolnou podrážkou, která si poradí i v terénu. Jsou vhodné na procházku, na výlet na kole nebo do hor. Bez problémů v nich můžete i do vody. Jsou zpracované z veganského materiálu a péče o ně není nikterak náročná. Pohodlí zajistí nastavitelné popruhy, které drží nárt i patu.
Nejoblíbenější pánské barefoot celoroční boty
Leguano Chester
Ačkoliv jsme tento model zařadili mezi pánskou obuv, směle si je mohou obout i ženy. Jde o unisexový model, který je opravdu lehký a přináší pocit chůze naboso. Leguano Chester jsou otěruvzdorné a protiskluzové barefoot boty vyrobené v Německu. Jsou vhodné pro pěší turistiku, ale hodí se také do kanceláře.
Nejoblíbenější dámské barefoot tenisky
Anatomic Water Resistant
Prodyšné plátěné barefoot boty jsou oblíbené nejen proto, že připomínají klasické plátěnky, ale také z důvodu poměrně nízké ceny. Tento typ je navíc vyrobený z vodoodpudivého materiálu. Často po nich sahají lidé, kteří na barefoot teprve přechází a nechtějí investovat tisícové částky. Ačkoliv jsme je zařadili mezi dámské boty, obchody je řadí jako unisexové modely.
Nejoblíbenější dámské barefoot sandály
Be Lenka Flexi
Minimalistické sandály dostupné v několika barevných provedeních jsou vyrobené z příjemného materiálu. Délku pásků lze regulovat, a to za patou i v nártu. Barefoot sandále jsou vhodné do horkých letních dnů k šortkám, sukni i kraťasům. Rozšířená přední část poskytuje komfort pro nohy. Boty nejsou určené na sportování.
Nejoblíbenější dámské barefoot celoroční boty
Protetika Debora
Celokožené mírně zateplené boty pro ženy jsou vyrobené z hladké kůže podšívka je textilní. Minimalistické boty si získaly oblibu díky tomu, že jsou elegantní a hodí se i k formálnímu oděvu. Skvěle se však hodí také k džínám a sportovnějšímu oblečení. Díky tomu, že jsou boty z hladké kůže se dobře udržují.
Nejoblíbenější dětské barefoot tenisky
Barefoot textilní tenisky Froddo
U dětí i jejich rodičů se oblibě těší Froddo kolekce z broušené kůže v kombinaci se síťovinou. Jsou lehké, pohodlné a vzdušné. Dostupné jsou v mnoha barevných variacích. Rodiče vyzdvihují praktický okop těchto bot i možnost vyjmout stélku. Ta je navíc antibakteriální. Ačkoliv jsou boty textilní, pokud je budete pravidelně impregnovat, vydrží i vlhkost.
Nejoblíbenější dětské barefoot sandály
Vivobarefoot Ultra Bloom Kids
Na trhu je spousta barefoot sandálů pro děti. Některé jsou sportovnější, jiné modely se hodí k dívčím šatičkám. Vivobarefoot Ultra Bloom Kids jsou však zcela vyjímečné. Nosit je mohou dívky i chlapci a hodí se snad do každého terénu. A co více, dokonce je lze použít jako boty do vody. Vyrobené jsou na bázi vodních řas. Jediná jejich nevýhoda tkví v tom, že nejsou dostupné v nejmenších velikostech.
Nejoblíbenější dětské barefoot celoroční boty
Koel Danny Fantasy
Mezi nejoblíbenější modely celoročních barefoot bot pro dívky patří tyto designově nápadité Koelky. Pochopitelně jsou na trhu také modely, které lahodí oku malých chlapců. Vyrobené jsou z broušené kůže a mají vyjímatelnou stélku. Rodiče si pochvalují také praktické přetažení podrážky přes špici. Pokud upřednostňujete hladkou kůži, můžete zvolit model Danny Nappa, který má velmi podobné vlastnosti.
Co to jsou barefoot boty
Barefoot boty jsou boty napodobující bosou chůzi. Slovo barefoot je přejaté z angličtiny a spojuje slova Bare a Foot tedy bosé chodidlo. Tyto boty nohám poskytují veškeré výhody bosé chůze. Oproti chůzi naboso však chrání před poraněním a nepříznivému počasí. Barefoot boty navíc poskytují nohám také dostatečný prostor. Díky tomu je možný přirozený pohyb. V dnešní době je na trhu mnoho barefoot bot od botasek, přes tenisky, celoroční obuv, zimní barefoot boty až po letní barefoot sandály.
Barefoot boty jsou k dostání pro muže, ženy a samozřejmě jsou v nabídce také dětské barefoot. Je to obuv, která se hodí pro děti prakticky od prvních kroků. Pro první dětské krůčky jsou vhodné takzvané capáčky. Později pak lze volit z bohaté nabídky pro začínající chodce. Obvykle jsou modely pro nejmenší opravdu velmi lehké, měkké a přizpůsobivé.
Jak se liší barefoot obuv od klasických bot
Barefoot boty mají nízkou podrážku, která je ohebná. Jejich prostor je dostatečně široký a umožňuje tak pohyb chodidla. Barefoot obuv nemá žádný podpatek. Naopak má zcela nulový drop. To znamená, že není žádný rozdíl mezi výškou podrážky pod prsty a pod patou. Barefoot boty jsou obvykle lehké a umožňují také volný pohyb v kotníku.
Oproti tomu klasická obuv je mnohdy úzká a směrem k prstům se ještě sužuje. Často má klasická obuv drop a nohy tak nejsou v jedné rovině. Podrážky klasických bot bývají pevné a neohebné, stejně tak jako opatek. Navíc bývají konfekční boty také těžké.
Výhody a nevýhody barefoot bot
Výhody
- Barefoot boty posilují svaly na chodidlech a nohou, také zlepšují rovnováhu: Při nošení barefoot se přirozeně aktivují svaly a tím posilují. Nejde jen o svaly chodidel, ale celých dolních končetin. To může vést k lepší stabilitě.
- Podporují přirozenou chůzi: Barefoot umožňují, aby se noha přirozeně pohybovala, a to včetně prstů. Oboje podporuje zdravou chůzi.
- Pokud máte na nohou barefoot, máte větší kontakt se zemí: Propriocepce je vnímání polohy a pohybu těla. Barefoot boty umožňují kontakt s povrchem, po kterém chodíme a to zlepšuje schopnost vnímat prostředí.
- Barefoot podporují zdravé držení těla a stimulují nervová zakončení: Jsou to boty bez podpatků, opatků, vložek a dropu. Tělo je tak nucené držet se v přirozenější pozici. To vede k celkovému lepšímu držení těla. V důsledku může dojít i ke snížení bolestí kolen, kyčlí nebo dokonce různých částí zad.
- Prevence nebo léčba chodidel: Barefoot pomáhají předcházet potížím s chodidly. Pokud je však již máte, pomáhají řadu z nich také léčit.
Nevýhody
- Vysoká pořizovací cena: Jednou z hlavních nevýhod pro spoustu z nás může být poměrně vysoká pořizovací cena. Dnes jsou však již na trhu také značky, které vynikají skvělým poměrem kvalita vs. cena. A pokud jste zvyklí pořizovat značkovou obuv, cena vás zase tolik nepřekvapí. Ano, dětské boty vyjdou na hodně peněz, nicméně barefoot boty se poměrně dobře prodávají i na bazarech a to i za více než polovinu kupní ceny.
- Musíte si na ně zvyknout: Pokud jste byli zvyklí na klasickou obuv, může být adaptace poměrně dlouhá a náročná. Zpočátku vás v barefoot mohou bolet nohy a dokonce mohou být nepříjemné. Jde však o zcela individuální pocity.
Na jaké aktivity se hodí barefoot
Barefoot obuv jde nosit prakticky při všech příležitostech. Za každého počasí. V interiéru i exteriéru. Někteří lidé však tuto obuv nechtějí nosit při každé příležitosti. Kdy se tedy barefoot obuv používá nejčastěji?
- Běžná chůze: Ano, je to přirozený pohyb, který děláme v podstatě každý den při nejrůznějších příležitostech. Barefoot můžete využít při chůzi na nákup, stejně tak jako na procházku. Právě při chůzi si pochopitelně na barefoot nejlépe zvyknete.
- Turistika: Barefoot se skvěle hodí také na turistiku, a to i na tu horskou. Na trhu je mnoho vhodných modelů do náročnějších podmínek.
- Běh: Pokud neovládáte správnou techniku běhu, může se to v barefoot botech projevit naplno. Důsledkem mohou být bolesti. Nicméně právě barefoot vás donutí zlepšit svou techniku běhu.
- Cvičení: Ideální obuv do fitka nebo na cvičení v tělocvičně? Barefoot je skvělou volbou, pokud nechcete cvičit rovnou bosky nebo v protiskluzových ponožkách, které jsou také oblíbené.
Zdravotní účinky barefoot obuvi
Barefoot boty mohou pomoci s celou řadou zdravotních potíží od bolestí zad přes potíží s klenbou až po bolesti kyčlí.
- Ploché nohy: Lékaři většinou doporučují ortopedické vložky, nicméně to problém neřeší. Jde o pasivní podporu a vy se speciální vložkou neposilujete svaly. Barefoot vám s tím však mohou pomoci.
- Potíže s chodidly: Barefoot obuv je vhodná také při propadlé klenbě, vbočených palcích, patních ostruhách nebo plantární fasciitidě. Je jasné, že barefoot nepomůže všem a při těchto potížích je pořízení barefoot bot vhodné konzultovat s lékařem.
- Bolesti kolen: Barefoot boty podporují přirozenou polohu chodidla, nohy v nich pracují. Díky pružné a tenké podrážce dochází také k lepšímu rozložení zatížení. To může pomoci zmírnit tlak na kolena. A nejen to. Barefoot boty mohou pomoci také posílit stabilitu kolem kolene.
- Bolesti kyčlí: Podobně, jako mají barefoot boty vliv na bolest kolen, mají vliv také na bolest kyčlí. A to díky lepšímu držení těla v této obuvi a rovnoměrnější zátěži na kyčle. Pochopitelně v barefoot obuvi také posílíte svaly okolo kyčlí.
- Bolesti zad: Barefoot boty nejsou všemocné a tak určitě neznamená, že každý kdo je bude nosit už nikdy nepocítí bolesti zad. Nicméně lepší postavení těla a posilování svalů jsou žádoucí a od bolesti zad opravdu mohou ulevit.
- Bolesti hlavy: Díky přirozenému pohybu a vnímání polohy těla můžete snížit také napětí a stres v těle, a to včetně hlavy. Dostatek místa v botě snižuje navíc tlak na nohy. To podporuje krevní oběh. A lepší krevní oběh může pomoci snížit napětí a bolesti hlavy.
- Únava: Ti, kdo nosí barefoot obuv také tvrdí, že jsou méně unavení při dlouhé chůzi nebo dlouhém stání. Je to však pochopitelně velmi individuální.
- Oslabené pánevní dno: Činnost klenby má vliv také na pánevní dno. Svaly pánevního dna při chůzi v barefoot obuvi posilují.
Jak vybrat barefoot boty a jejich velikost
Měření nohou jako první krok k úspěchu
Výběr barefoot bot se vám na první pohled může jevit jako složitá alchymie. Napoprvé doporučujeme navštívit specializovanou kamennou prodejnu ve vašem okolí, kde vám personál změří délku nohou speciálním měřidlem plus 12 a změří vám také šířku chodidla. Dle naměřených hodnot a tvaru vaší nohy vám pak doporučí značky, které pro vás budou nejvhodnější. Pochopitelně určí také jejich správnou velikost.
Pokud z nějakého důvodu chcete dát přednost e-shopům, pak bude třeba si nejprve změřit nohu. Pro správné měření vám bude stačit papír, tužka a izolepa. Nesmíme zapomenout ani na pravítko. Papír je třeba přilepit k rovnému a tvrdému podkladu. Poté je třeba si na něj stoupnout a nohu obkreslit. Případně použijte víko krabice a stoupněte si nohou do jednoho jejího roku. V takovém případě stačí udělat čárku u nejdelšího prstu a v nejširším místě chodidla. Následně stačí jen změřit délku a šířku. Hodnoty si zapište a můžeme pokračovat.
K naměřené délce je třeba přičíst nadměrek. U dospělých se hovoří o 8 až 10 milimetrech, děti pak snesou i nadměrek 12 milimetrů. Tyto hodnoty jsou však obecné. Jsou dospělí, kteří bez problému zvládnou i nadměrek větší než centimetr a naopak děti, které musí mít nadměrek menší. Důležité je, aby bota nikde netlačila a naopak nesmí být ani příliš velká.
Samotné měření pro správný výběr nestačí
Délka a šířka chodidla nejsou to jediné, na co je třeba se zaměřit. Důležitý je také tvar chodidla. Obvykle se rozlišují čtyři typy nohou. Normální až úzká pata a normální přední část, dále úzké nohy po celé délce, nebo vějířovitý tvar s úzkou patkou. Poslednímu jmenovanému tvaru nohy se říká ploutvička. Je také možné, že máte jen jemnou ploutvičku. Pak je pata normální, stejně jako přední část chodidla. Ploska se však směrem dopředu mírně rozšiřuje.
Roli při výběru barefoot bot hraje také výška nártu. Tu zjistíte buď pouhým pohledem nebo měřením. Při něm stačí krejčovským metrem vytvořit přes nárt oblouček a změřit délku. Naměřenou délku je pak nutné vydělit délkou chodidla.
Výška nártu | Délka oblouku/ délka chodidla |
Nízká | menší než 0,7 |
Normální | 0,71 až 0,78 |
Vysoká | více než 0,78 |
A aby toho nebylo málo, rozhoduje také tvar prstů. Tvary prstové části chodidla dělíme na pět typů.
Tvar prstů | Popis |
Dominantní palec | Palec je významně delší, než ostatní prsty. Ostatní prsty jsou výrazně sestupné. |
Mírně dominantní palec | Nejdelší palec, nicméně ostatní prsty nejsou tak výrazně sestupné. |
Chodidla do čtverce | V takovém případě jsou všechny prsty stejně dlouhé. |
Chodidlo ve tvaru hory | Setkat se můžete s označením řecká noha. V takovém případě je nejdelší druhý prst. Prsty vytvářejí pomyslnou horu nebo trojúhelník. |
Plošina | Dva nebo tři prsty jsou stejně dlouhé a ostatní sestupné. |
Jak přejít z klasické obuvi na barefoot
Pokud jste se rozhodli, že svým nohám dopřejete volnost a přirozený pohyb, je třeba začít opravdu pozvolna. Vhodné je začít s chůzí v barefoot botech v přírodě. Tráva, lesní pěšiny nebo nezpevněná polní cesta je ideální. Klidně si vezměte boty s sebou do přírody jako náhradní a poprvé v nich překonejte jen pár stovek metrů. Pravděpodobně už po pár krocích zjistíte, že zapojujete svaly, o kterých jste ani nevěděli. Doporučujeme nehrát si na hrdinu a poprvé chůzi v barefoot nepřehánět. Nohy by vás totiž mohly nepříjemně bolet. Pokud se tak stane, dopřejte si regeneraci.
Na první kroky v barefoot obuvi se nehodí betonové povrchy ani asfaltové cesty. Ve městě sice není problém nosit barefootky, ale určitě až po nějakém čase, kdy si na specifickou chůzi vaše nohy zvyknou. A s nimi i celé vaše tělo.
Bosou chůzi můžete trénovat také doma ještě předtím, než si vůbec vyberete první pár barefoot bot. Zkuste odložit přezůvky a dopřejte nohám kontakt s podlahou. Vhodný je také trénink na senzomotorickém smyslovém koberci. Ten simuluje různé povrchy. Speciální koberce jsou poměrně drahé, nicméně si lze takový koberec vyrobit i doma. Bude pak podobný jako venkovní bosé stezky. Stačí využít nejrůznější kamínky, klacíky, korálky nebo třeba luštěniny. Hodit se bude také mech.
Barefoot boty vs. ponožkoboty
Už jste někdy slyšeli o ponožkobotách? Zatímco barefoot boty mají tenkou podrážku a vzhledově vypadají jako klasické boty, ponožkoboty jsou spíše podobné ponožkám. Mají však přidanou ochrannou vrstvu – slabou podrážku, která chrání chodidla. Pocitově připomínají ponožkoboty chůzi naboso ještě o trochu více než klasické barefootky. Pro někoho může být nevýhoda, že vypadají opravdu jako ponožky. Mnozí se tak mohou podivovat, kde máte boty. A pochopitelně se ponožkoboty nehodí ke každému outfitu. Ti, kdo si je oblíbí je však nosí od jara do podzimu. Ponožkoboty nejsou vhodné jen na běžnou chůzi, ale také na vodní sporty, do fitka nebo na cestování. Jejich obrovskou výhodou je fakt, že je srolujete a vložíte klidně do kapsy.
Nejlepší značky barefoot bot
Ačkoliv nejsou barefoot boty na trhu příliš dlouho, značek je již mnoho. A spousta z nich si vybudovala dobré jméno. Mezi značkami najdete světově uznavané značky, ale také lokální české nebo slovenské výrobce.
- Vivobarefoot – Britská značka, která se ve velkém objevila v roce 2008. Tato firma si klade za cíl co nejméně zatěžovat životní prostředí. Používá proto recyklovatelné a také recyklované materiály. Místní zdroje jsou samozřejmostí.
- Xero – Xero je americká značka, která začínala s výrobou sandálů. Postupně však manželský pár, který firmu založil, začal nabízet také sportovní obuv a dámské baleríny.
- Leguano – Německá firma fungující od roku 2009 prodává své boty po celém světě. Značka dbá na udržitelnost a využívá kvalitní přírodní materiály. Boty jsou minimalistické.
- Be Lenka – Slovenské barefoot boty, kteří ctí slow fashion. Značka využívá lokální zdroje a nedá dopustit na moderní technologie. Firma se věnuje vývoji a výzkumu.
- Protetika – Slovenský výrobce se nejprve specializoval na ortopedickou obuv. Od roku 2000 se však firma přeorientovala na výrobu barefoot obuvi. Jde o jednu z předních evropských značek. Oblíbené jsou u mužů, žen i dětí a to nejen díky příznivým cenám.
- Froddo – Chorvatská firma, která při výrobě využívá nejmodernějších technologií. Vedení zohledňuje při výrobě životní prostředí. Značka je oblíbená pro svůj dost univerzální střih, který sedí na mnoho typů nohou. Navíc jde o cenově dostupné boty.
- Koel – Nizozemský výrobce barefoot obuvi. Cílem zakladatelů bylo nabízet nápaditou, flexibilní a kvalitní obuv. Firma je na trhu od roku 2006, ale teprve v roce 2018 se zaměřila právě na barefoot.
Často kladené otázky ohledně barefoot bot
Jsou barefoot boty opravdu zdravé?
Ano, díky tomu, že umožňují přirozený pohyb nohy a podporují zdravou chůzi. Dokonce mohou pomoci předcházet potížím nebo je léčit.
Jak poznám barefoot od klasických bot?
Barefoot jsou vždy dostatečně široké. Také mají tenkou a ohebnou podrážku. Nikdy nemají opatek ani drop.
Pro koho jsou barefoot boty vhodné?
Barefoot boty jsou v podstatě vhodné pro všechny. Ideální je začít s nimi u dětí od prvních botiček. Pochopitelně na ně lze kdykoliv přejít. V případě, že máte jakékoliv zdravotní potíže s nohami je dobré nošení barefoot bot konzultovat s lékařem.
Nebudou mě v barefoot botech bolet nohy?
Mohou. Vhodné je s jejich nošením začít postupně na měkkém povrchu a postupně přivykat odlišnému stylu chůze. Po nějakém čase by bolesti měly odeznít.
Kde lze koupit barefoot boty?
Na trhu je mnoho e-shopů, ale existuje také spousta kamenných prodejen, které se na barefoot specializují. V současné době jsou barefoot k sehnání například také v síti sportovních prodejen Sportisimu a někdy se barefoot objeví také v Globusu. Poprvé je však ideální navštívit specializovanou kamennou prodejnu. Ve velkých řetězcích vám pravděpodobně nikdo s výběrem neporadí a navíc tu také není takový výběr značek.
Vyřeší barefoot potíže s plochýma nohama?
Na ploché nohy vám pomůže cvičení. Dostatek prostoru a svobodný pohyb je však klíčem k úspěchu. Barefoot tak mohou být pro osoby s plochýma nohama vhodnější než ortopedické vložky.
Mohu barefoot používat na běhání?
Stoprocentně. Stejně jako u klasické obuvi je však třeba vybrat vhodný typ boty. Existují dokonce speciální běžecké barefoot boty. V každém případě je třeba umět běhat správně. Při nesprávné technice běhání vás v barefoot obuvi budou bolet nohy.
Hodí se barefoot i na jiné sporty?
Ano, využívat je lze v tělocvičně nebo třeba posilovně. Hodí se také na turistiku. Rozhodně se však tento typ bot nehodí například na fotbal nebo horolezectví. To jsou sporty, kde je nutné mít botu kopírující chodidlo. Volnost v botě v těchto případech není žádoucí. Stejně jako například u baletu. Sportovci však nemají problém s tím, po dobu tréninku nebo zápasu používat klasické speciální obutí na daný sport. Často však vyhledávají co nejširší modely, které nohu příliš neutlačují.
Znamená barefoot chůzi bez ponožek?
Nikoliv. Stejně jako do klasických bot i do barefoot lze nosit ponožky. Měli byste však dbát na to, aby byly dostatečně široké a poddajné. Ponožky by neměli stahovat prsty. Existují dokonce barefoot ponožky.
Lze sehnat nějaké levné barefoot?
Ano, existuje několik cenově přijatelných značek. Patří mezi ně například Anatomic barefoot, Rockspring barefoot nebo chorvatská značka Froddo. Cenově dostupné modely nabízí také Protetika.
Co je to nulový drop?
Setkat se můžete také s anglickým označením zero drop. Znamená to, že boty nemají žádný podpatek. Tedy rozdíl ve výšce podrážky pod patou a špičkou.
Mohu střídat barefoot boty s konfekční obuví?
Ano, možné to je, ačkoliv se to příliš nedoporučuje. Nicméně téměř každý, kdo přešel na barefoot si na ně natolik zvykl, že klasické boty odmítl dále nosit. Barefoot jsou volnější, širší a pohodlnější.
Nebude mi v barefoot botech zima?
Ano, barefoot se vyznačují tenkou podrážkou, to však v žádném případě neznamená, že vám v nich bude zima. Chodidla při správném pohybu mají schopnost termoregulace. Zima vám proto rozhodně nebude. A to ani v chladnějších měsících. Pochopitelně se může stát, že budete v zimě stát dlouho na místě. V takovém případě chlad pravděpodobně pocítíte, ostatně to by se stalo v jakýchkoli botách. V barefoot však máte možnost v takové případě cvičit prsty u nohou.