Nejlepší čtečky knih na cesty

Nejlepší čtečka knih na cesty

Cestování může být skvělou příležitostí nejen k objevování nových míst a zážitků, ale také pro zasloužený čas na odpočinek a přečtení knih, na které není v každodenním shonu čas. Pokud jste však vášnivými milovníky knih, možná při balení řešíte otázku, které knihy z té hromady nepřečtených knih vlastně vzít s sebou? Přece jen místo v zavazadlech je omezené a dopředu nevíte, na které knihy budete mít na dovolené zrovna náladu. Naštěstí jsou zde elektronické čtečky knih, které váží pár gramů, nezaberou příliš místa v zavazadle a pojmou takřka celou knihovnu. Jak ale takovou čtečku vybrat? Máme pro vás seznam tipů na nejlepší čtečky a také pár rad, na co při výběru koukat.

Nejlepší elektronické čtečky knih

Prošli jsme aktuální nabídky čteček knih na trhu a dali dohromady seznam za nás těch nejlepších. Při výběru jsme srovnávali jednak jednotlivé klíčové parametry, které zmiňujeme dále v článku, ale také jsme brali ohled na zkušenosti a recenze zákazníků. Některé modely, jako třeba námi doporučovaný Amazon Kindle Paperwhite 5 2021, jsme i sami vyzkoušeli.

Amazon Kindle Paperwhite 5 2021

Oblíbená čtečka od Amazonu

Čtečka knih Amazon Kindle

Kindle čtečky od Amazonu jsou již ověřenou klasikou. Výrobce nabízí hned několik modelů, každopádně právě na cestování nám přijde právě Amazon Kindle Paperwhite 5 2021 nejlepší volbou. Když jsme jej srovnávali třeba s modelem Kindle 2022, tak Paperwhite byl pro nás vítězem díky odolnosti vůči vodě a také lepšímu rozlišení displeje. Model Oasis nás zase nazujal kvůli zastaralému Micro USB konektoru a o něco větším rozměrům. Čtečka Scribe se svým 10,2″ displejem je už zase na cestování zbytečně velká.

Kromě těchto důvodů je Amazon Kindle Paperwhite 5 2021 naším favoritem mezi čtečkami i díky kompaktním rozměrům, podsvícenému displeji s rozlišením 300 dpi, rychlostí systému i dlouhou výdrží baterie. Kindle Paperwhite se prodává hned v několika variantách lišících se velikostí vnitřní paměti – 8 GB, 16 GB a 32 GB. Vybírat můžete i mezi verzí s reklamou a bez reklamy, přičemž varianta s reklamou je o pár stovek levnější. Každopádně se nemusíte obávat, že by vás reklama obtěžovala při čtení, jelikož je viditelná pouze při zapnutí a v knihovně, takže není nijak moc rušivá. Verze s velikosti 32 GB se prodává ve variantě Signature Edition, která nabízí ještě navíc automatickou regulaci jasu displeje a také podporu bezdrátového nabíjení.

Každopádně za nás je na cesty naprosto dostatečná i ta nejlevnější verze s velikosti 8 GB, do které se vleze bez problémů stovka knih. Pokud tedyneplánujete mít ve čtečce spoustu PDF dokumentů s obrázky, nebo uložených audioknih, tak vás vnitřní paměť nebude nijak omezovat. Nevýhodou pro někoho může být nepatrně vyšší hmotnost zařízení, i když s váhou pouhých 205 gramů se nejedná pořád o nic tragického, nebo rozhranní, které je dostupné pouze v Angličtině a nepodporuje češtinu (samozřejmě co se knih týká, tak ty lze číst i v češtině).

Tip: Přečtěte si naši recenzi čtečky Amazon Kindle Paperwhite 5 2021.

PocketBook 632 Touch HD 3

Kompaktní čtečka s dobrou výbavou

Čtečka knih PocketBook 632 Touch HD 3

PocketBook 632 Touch HD 3 je kompaktní čtečkou s 6″ displejem a vnitřní pamětí 16 GB (není možné rozšířit paměťovou kartou). Čtečka velmi dobře padne do ruky a díky egonomicky navrženému ovládání se snadno používá i při držení v jedné ruce. Pro čtení za špatných světelných podmínek je displej vybaven podsvícením a nechybí ani odolnost vůči vodě. Výhodou je také dlouhá výdrž baterie, jen trošku zamrzí absence USB-C konektoru pro nabíjení. Čtečka umoňuje také připojení sluchátek a čtení knih nahlas, což může být užitečné třeba před spaním.

Pokud se pro tuto čtečku rozhodnete, tak doporučujeme přikoupit i pouzdro, jelikož v recenzích občas uživatelé zmiňovali slabší odolnost displeje a náchylnost k prasknutí. Každopádně nějaký obal či pouzdro bychom doporučovali dokoupit k jakékoliv čtečce, obzvlášť když ji budete používat na cestách.

Amazon Kindle Paperwhite 4 2018

Dobrý poměr cena/výkon

Amazon Kindle Paperwhite 4

Pokud vás zaujal Amazon Kindle Paperwhite 5, ale od nákupu vás odrazuje cena, můžete sáhnout po starším modelu Paperwhite 4 2018. I přesto, že se jedná o generaci starší model, má pořád co nabídnout. Nechybí 6″ podsvícený displej, příjemné rozměry i voděodolnost. Podporuje také Wi-Fi i Bluetooth připojení a čtení knih nahlas (ne však pro PDF soubory). Oproti novější generaci však zamrzí chybějící USB-C konektor a také se musíte smířit se slabším FullHD rozlišením displeje. A stejně jako je tomu u modelu Paperwhite 5 i zde je prostředí systému dostupné pouze v angličtině.

PocketBook 628 Touch Lux 5

Lehká čtečka za dobrou cenu

PocketBook 628 Touch Lux 5

PocketBook 628 Touch Lux 5 vyniká hlavně kompaktními rozměry a nízkou hmotností, která je pouhých 155 gramů. Díky tomu se při čtení snadno drží i jednou rukou a na cestách v zavazadle ji ani nepoznáte. Pro čtení za horších světelných podmínek a v noci je PocketBook 628 vybavena také podsvícením. Čtečka podporuje většinu známých formátů a nabízí také dlouhou výdrž na jedno nabití. Potěší také řada dodatečných aplikací, včetně předinstalovaných drobných her pro chvíle oddechu, jako jsou třeba šachy nebo Sudoku.

Bohužel však postrádá voděodolnost a v recenzích si občas zákazníci stěžuji na pomalost systému a také náchylnost k praknutí displeje, což se naštěstí dá řešit dokoupením obalu. Tyto nedostatky na druhou stranu zase vyvažuje příjemnou cenou.

Onyx Boox Poke 5

Kompaktní čtečka s dobrým rozlišením

Onyx Boox Poke 5 čtečka knih

Pokud by vám nevyhovovaly čtečky od Amazonu ani PocketBook, můžete sáhnout po Onyx Boox Poke 5. Tato čtečka v kompaktních rozměrech s 6″ displejem a hmotností pouhých 160 g, pojme knihy až do celkové velikosti 32 GB a v případě, že byste v ní potřebovali mít uloženo ještě více dokumentů, je možné paměť rozšířit pomocí paměťových karet. Samozřejmostí je také podsvícení displeje, který je ještě navíc pokryt ochranným sklem ONYX. Displej čtečky má na svou velikost také velmi dobré rozlišení s hustotou pixelů 300 dpi.

Proč si pořídit čtečku knih na cesty?

Na první pohled zřejmým důvodem proč dává smysl si čtečku knih na cesty pořídit je její kompaktnost. Čtečka knih se vám vleze takřka do dlaně, váží pouhých pár gramů a snadno do ní nahrajete celou knihovnu. Nemusíte se ta už dál omezovat tím, jaké knihy si na dovolenou vezmete. To je obzvlášť praktické pro ty, kdo cestují s menším batohem nebo příručním zavazadlem. Díky malým rozměrům ji vezmete takřka kamkoliv, ať už na cestu do letadla, vlaku, na pláž k moři či do parku.

Samozřejmě si můžete říct, proč si pořizovat čtečku? Nestačí mi mobilní telefon nebo tablet? Jasně, mobilní telefon nebo tablet může také skvěle posloužit ke čtení knih. Nevýhodou mobilních telefonů a tabletů však je, že nejsou ke čtení knih tak uzpůsobené, jako právě čtečky, a to hlavně co se displeje týká. Ty jsou u mobilních telefonů a tabletů obvykle lesklé, což takřka znemožňuje čtení venku na slunci. Kromě toho podsvícené displeje u mobilních telefonů mohou po delší době při čtení znatelně unavovat oči.

Oproti mobilním telefonům, čtečky knih využívají technologii E-ink displejů, které napodobují vzhled klasického tištěného papíru. Díky tomu jsou tyto displeje šetrnější k očím, jelikož nevyzařují žádné světlo (ačkoliv moderní čtečky knih disponují také nastavitelným podsvícením pro případ čtení za tmy) a také je text čitelný venku na slunci. Navíc E-ink displej spotřebovává výrazně méně energie než klasické displeje, takže vám čtečka vydrží klidně i týdny bez nabíjení.

Kromě všech těchto výhod mají čtečky ještě jednu důležitou vlastnost, která se na cestách může hodit, a tou je voděodolnost u vybraných modelů. Můžete si tak bez problémů číst ve vaně nebo v bazénu a nemusíte se obávat toho, že by vám vaše oblíbené knihy poničila voda.

Čtečka knih
Čtečka knih Amazon Kindle

Jak jsme vybírali a na co se vyplatí při výběru koukat?

Při výběru nejlepších čteček jsme koukali na řadu parametrů a to hlavně na takové, které na cestách můžou hrát zásadní roli. Mezi ty patří především:

Velikost a hmotnost čtečky

První věc, kterou jsme brali v potaz a na kterou se při výběru vyplatí koukat jsou rozměry čtečky a její hmotnost. Nejen, že na cestách se každý ušetřený centimetr a gram v zavazadle hodí, ale menší a lehčí čtečka je také příjemnější na používání. Snadno ji schováte do kapsy v batohu nebo dokonce v bundě, vždy je rychle po ruce a pokud moc neváží, tak je i samotné čtení s ní pohodlnější. Nestane se vám tak snadno, že by se čtečka po delší době držení v ruce pronesla a ruka by vás začala nepříjemně bolet.

Velikost, rozlišení a podsvícení displeje

Samozřejmě s velikostí čtečky se pojí také velikost displeje. Na cesty jsou ideální spíše menší čtečky s displejem o velikosti kolem 6–7 palců. Na druhou stranu, větší displeje, které mají třeba 8–10 palců, zase poskytují více prostoru pro text a jsou lepší třeba pro čtení PDF dokumentů. Každopádně, jelikož hledáme primárně zařízení sloužící ke čtení knih na cestách, tak jsme při výběru preferovali především ty menší čtečky.

Velikost displeje však není jediným parametrem a ohled je potřeba brát také na jeho rozlišení. Zde zjednodušeně platí, že čím vyšší rozlišení, tím lépe. Větší rozlišení totiž zajišťuje také větší ostrost a lepší čitelnost textu, což je znatelné obzvlášť v případě, že si zvolíte při čtení větší velikost písma. Ideál je, aby čtečka měla alespoň 300 ppi.

Většina elektronických čteček knih dnes již používá E-ink technologii, která napodobuje vzhled klasického papíru a která méně namáhá oči, než je tomu u tradičních LCD displejů. Na rozdíl od klasických LCD displejů, které vyzařují světlo zezadu displeje a mohou tak způsobovat únavu očí, E-ink displeje odrážejí světlo podobně jako papír. Aby však bylo možné číst i v noci či za špatných světelných podmínek, jsou moderní čtečky vybaveny osvětlením, které je však stále pro oči šetrnější a příjemnější, než běžné displeje. Navíc mnoho modelů umožňuje si přizpůsobit intenzitu i teplotu barvy podsvícení, a minimalizovat tak vliv modrého světla.

Voděodolnost

Při výběru jsme volili primárně čtečky, které disponují odolností a zvýšenou ochranou proti vodě a prachu. Sice si můžete říct, že budete při používání dávat pozor a nebudete číst přímo u vody, ale pro větší jistotu se zvýšená odolnost vždy může raději hodit, obzvlášť na cestách. Navíc si pak můžete bez problémů číst u vody, v bazénu či ve vaně, nemusíte se nijak omezovat a bát se, že byste si svojí čtečku mohli zničit. 

Samozřejmě je důležité si uvědomit, že voděodolnost není to samé co vodotěsnost. Zatímco vodotěsná zařízení by měla být schopna odolat trvalému ponoření do vody, voděodolná zařízení jsou navržena tak, aby přežila pouze dočasný kontakt s vodou.

Voděodolnost se hodnotí podle mezinárodního standardu zvaného IP hodnocení (Ingress Protection Rating). Toto hodnocení se skládá ze dvou číslic: první číslice označuje odolnost vůči prachu a cizím tělesům, zatímco druhá číslice označuje odolnost vůči vodě. Čím vyšší číslice, tím lepší ochrana. Například čtečka s hodnocením IP68 by měla být schopna odolat ponoření do vody na delší dobu.

Čtení na čtečce knih u vody
Voděodolnost se u čteček knih hodí, hlavně pro čtení u vody

Formáty souborů a kompatibilita

Co se podpory formátů týká, tak ta už naštěstí v dnešní době není až tak limitující a většina obchodů nabízí možnost stažení zakoupených knih v různých variantách dle potřeby.

Nejrozšířenějším formátem pro elektronické knihy je EPUB, což je otevřený standard podporovaný většinou čteček knih na trhu. EPUB je oblíbený díky možnosti přizpůsobení textu a velikosti písma. Dalším běžně podporovaným formátem je PDF, který je sice univerzální, ale nemusí být vždy ideální pro čtení na menších obrazovkách kvůli svému pevnému formátování. Oblíbeným formátem ve světě e-knih je také MOBI, který, stejně jako EPUB umožňuje měnit velikost písma. Na druhou stranu není tak rozšířený a třeba Amazon jej začal od roku 2023 omezovat ve svých Kindle čtečkách. 

Ve většině případů si vystačíte tedy s podporou EPUB a případně PDF. Pokud však máte doma na disku spoustu knih v MOBI či jiných formátech, nezapomeňte si před nákupem zkontrolovat, že je daná čtečka dokáže zobrazit.

Vnitřní paměť

Velikost vnitřní paměti je sice důležitá, obzvlášť pokud jste vášnivý čtenář a chcete mít celou knihovnu v kapse, ale na druhou stranu jsme ji zase při výběru až tak moc velkou váhu nepřikládali. Samotná velikost knih nebývá příliš velká, takže i do čtečky s několika megabajty místa se vejdou klidně stovky až tisíce knih. Jiná situace může nastat v případě, že chcete mít ve čtečce uloženy také audioknihy, nebo větší dokumenty s množstvím obrázků. V takovém případě se pak vyplatí zvážit pořízení čtečky s větší pamětí či s podporou paměťových karet. Mnoho čteček dnes nabízí také cloudové služby, které vám umožní synchronizovat a stahovat knihy podle potřeby, takže je nemusíte všechny mít vždy uložené přímo ve čtečce. 

Výdrž baterie a nabíjení

Většina moderních čteček knih nabízí výdrž baterie v řádu několika týdnů, což je výrazně více než u běžných tabletů nebo smartphonů. Za tak dlouhou výdrž vděčí čtečky hlavně technologii e-ink displeje, který běžně nesvítí jako klasické LED displeje a spotřebovává energii pouze při změně obsahu na obrazovce. 

Kromě samotné výdrže jsme se ale dívali také na způsob nabíjení, hlavně co se konektoru týká. Většina dnešních mobilních telefonů a jiných zařízení disponuje USB-C konektorem, takže je ideální, když i čtečka knih je tímto konektorem vybavena. Nemusíte tak s sebou brát zbytečně další kabely navíc a riskovat, že na něj při balení třeba zapomenete. 

Cena

V neposlední řadě hraje při výběru roli také cena. Trh s elektronickými čtečkami knih je v dnešní době rozmanitý, a tak se ceny mohou pohybovat od relativně levných modelů až po dražší zařízení s vyšší cenou. Zde už hodně záleží na vaších finančních možnostech a na tom, kolik do čtečky chcete investovat. V rámci výběru jsme se však snažili vybírat modely z různých cenových kategorií, aby si vybral každý. 

Recenze a hodnocení zákazníků

Pozornost jsme věnovali také zkušenostem a hodnocení od ostatních zákazníků. Prošli jsme recenze čteček na stránkách internetových obchodů a na portále Heureka.cz. Naším cílem bylo získat co nejširší spektrum názorů a zkušeností, aby náš výsledný výběr byl co nejobjektivnější a nejinformovanější. Snažili jsme se najít opakující se vzory v hodnoceních, aby bylo možné identifikovat konkrétní výhody a nevýhody jednotlivých modelů.

To každopádně doporučujeme udělat i při vašem nákupu, obzvlášť pokud se rozhodnete pro nějakou jinou čtečku, abyste tak získali představu výhodách i nevýhodách konkrétních modelů a také o tom, jak konkrétní model funguje. Při procházení recenzí je důležité zaměřit se na to, co je pro vás při výběru čtečky nejdůležitější. Chcete-li zařízení s dlouhou výdrží baterie, věnujte pozornost hodnocením a komentářům, které se věnují právě tomuto aspektu. Jestliže je pro vás klíčová kvalita a čitelnost obrazovky, hledejte recenze, které poskytují informace o rozlišení displeje, kvalitě textu a podsvícení.

Elektronická čtečka knih a knihy

Kde stahovat a kupovat elektronické knihy?

Čtečku knih už jste si úspěšně vybrali, ale ptáte se, kde do ni pořídíte knihy? Nebo stále váhate a máte obavy, že s dostupností knih v češtině to nebude tak snadný. Naštěstí opak je pravdou a v dnešní době již není problém sehnat knihy v elektronické podobě. Výběr je široký a pořídíte je stejně snadno, jako když nakupujete klasické papírové knihy, jelikož je nabízí řada internetových obchodů a online knihkupectví. Mezi ty neoblíbenější patří třeba:

  • Palmknihy.cz – Online knihkupectví s širokou nabídkou knih (nejen těch elektronických). Můžete zde nalézt novinky, bestsellery, ale i méně známé tituly od domácích i zahraničních autorů. Nákup je rychlý a jednoduchý, a po zakoupení si můžete e-knihu ihned stáhnout a začít číst.
  • Alza.cz – Alza už dávno není jen prodejcem elektroniky, ale najdete zde i sekci s knihami, včetně těch elektronických. Zde si můžete vybrat z mnoha žánrů a titulů a přímo na webu si zakoupit e-knihu, kterou si poté stáhnete do svého zařízení. A pokud vlastníte čtečku Amazon Kindle nebo PocketBook, můžete si je nechat zasílat rovnou e-mailem automaticky do čtečky po jejich zakoupení.
  • Knihydobrovsky.cz – Knihy Dobrovský jsou jedním z nejznámějších knihkupectví a kromě klasických papírových knih nabízí samozřejmě také knihy elektronické. Knihy lze snadno koupit a stáhnout, nebo také nechat zaslat e-mailem rovnou do čtečky.
  • Martinus.cz – Martinus.cz je dalším velkým hráčem na poli online prodeje knih v České republice. Jejich nabídka e-knih zahrnuje tisíce titulů v češtině, ale i v jiných jazycích. Web je přehledný a nákup e-knih je intuitivní a rychlý.
  • Městská knihovna v Praze – Také Městská knihovna v Praze nabízí pestrou škálu knih ke stažení v elektronické podobě. A co víc, tyto e-knihy jsou dostupné ke stažení zcela zdarma.

Často kladené otázky kolem čteček elektronických knih

Proč si pořizovat čtečku? Nestačí mi mobilní telefon nebo tablet?

Zatímco mobilní telefony jsou univerzální, elektronické čtečky knih jsou navrženy speciálně jen pro čtení, což nabízí řadu výhod. Samotný displej je tak k tomu optimalizován a minimalizuje odrazy světla, díky čemu můžete číst klidně i na přímém slunci. Dále mají čtečky obvykle mnohem delší výdrž baterie než mobilní telefony nebo tablety, což se hodí obzvlášť na dlouhých cestách a na dovolené, kdy nemusí být vždy snadno k dispozici elektrická zásuvka. Navíc, čtení na čtečce je podobné čtení klasické knihy, což může být pro některé čtenáře pohodlnější a hlavně méně namáhavé pro oči.

Jak dostanu knihy do čtečky?

Možností, jak dostat knihy do čtečky je několik a hodně závisí na konkrétním modelu a výrobci, jelikož každý volí svůj vlastní způsob. Běžnou klasikou je přenos pomocí USB kabelu. Jednodušší a pohodlnější variantou, která bývá u čteček také k dispozici je posílání knih na speciální e-mailovou adresu. Toho využivají i některé internetové obchody, které umožňují automatické odesílání zakoupených knih na tento e-mail, takže se vám následně kniha za pár minut po zaplacení objeví automaticky ve čtečce. Někteří výrobci integrují do čtečky také svůj vlastní obchod a je tak možné zakupovat knihy přímo v zařízení. Zde však bohužel nebývá často moc velký výběr knih v češtině.

Je možné čtečku použít i pro čtení PDF souborů?

Ano, většina čteček podporuje čtení PDF souborů. Nicméně, je důležité si uvědomit, že formát PDF není vždy optimalizován pro čtení na menších obrazovkách e-čteček, což může vést k problémům s formátováním a nutností posouvat nebo přibližovat text pro pohodlnější čtení. Některé čtečky nabízejí možnost převodu PDF do přátelštějšího formátu pro čtení, ale ani to nemusí vždy na 100 % fungovat.

O autorovi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru