Nejlepší nordic walking hole

Nejlepší nordic walking hole

Máte rádi aktivní pohyb a zaujal vás nordic walking? Severská chůze je perfektní sportovní aktivita, která se hodí takřka pro všechny. Jediné, co k tomuto modernímu sportu budete potřebovat, jsou speciální nordic walking hůlky, které vám pomohou při chůzi aktivovat více svalů a spálit více kalorií. V článku vám dáme tipy na ty nejlepší hole na trhu a podíváme se také na to, jak hole na nordic walking vybrat.

Tipy na nejlepší nordic walking hole

Hole s pevnou délkou

KV+ Exclusive Clip

Nordic Walking hůl KV+ Exclusive Clip

Hole švýcarského výrobce jsou vyrobeny z 80 % z karbonu. Vhodné jsou pro každého, i pro osoby s nadváhou. Vynikají špičkovým tlumením. Hůlka má skvělý poměr kvality a ceny. Sice není vyrobena ze stoprocentního karbonu, ale chová se stejně jako stoprocentní karbon. Korkové madlo je skvělé do ruky, rukavičky jsou příjemné. Součástí jsou botky na asfalt a hroty do terénu.

Fizan NW Carbon Race

Nordic Walking Fizan NW Carbon Race

Italské hole, které mají opravdu dlouhou historii. Vyrobené jsou z 80% karbonu. Jsou perfektně pevné a mají dobrou vodivost. Hodí se také pro osoby s nadváhou, dokáží tlumit nárazy a jsou opravdu pevné. Hole mají odepínací rukavičku. Vybavené jsou také hrotem do terénu.

Leki Speed Pacer Vario

Nordic Walking Leki Speed Pacer Vario

Ačkoli se tyto hole řadí mezi hole s pevnou délkou, lze je nastavit o 10 centimetrů a užít si tak dynamičtější chůzi. Speed Pacer Vario jsou 100 % karbonové hole se skvělou tlumivostí. Zaujme vás odepínací systém rukaviček, který lze bez potíží odcvaknout palcem jedné ruky. K hůlkám dostanete boty na asfalt a dráp do terénu. Tyto Leki hůlky sice patří k dražším, nicméně jsou opravdu kvalitní a vydrží mnoho let.

Komperdell Levante Carbon

Komperdell Levante Carbon

Tento typ hůlek patří do nejvyšší třídy značky Komperdell. Nordic Walking hůlky jsou opravdu lehké a vynikají perfektní tlumivostí. Mají příjemné rukavičky, které se snadno odepínají. Také madlo skvěle padne do ruky. Opět jsou součástí botky na asfalt.

Skládací hole

Fizan NW Speed

Fizan NW Speed

Pokud hledáte hole kvalitní značky, které budou skládací a přitom lehké, pak volte Fizan. Italský výrobce nabízí dvoudílné hole. Součástí hůlky jsou botičky na asfalt a talířek. Hole jsou hliníkové. K dispozici je rukavička velikosti M pro muže i ženy.

Leki Ultratrail FX.ONE

Leki Ultratrail FX.ONE

Sháníte skládací hole, které rozložíte a složíte opravdu v mžiku? Leki jsou opravdu perfektní. Nejen, že jsou skladné, ale také jsou pevné. Vlastně jde o nejskladnější hole na trhu. Jsou vyrobené ze stoprocentního karbonu. Rukavičky lze odepnout jednou rukou. Jsou pohodlné a nabízí dostatek prostoru pro ruce. Součástí balení je pytlíček na hole. Hole nemají boty na asfalt, ty je nutné případně dokoupit.

Gabel Fusion cork-tech

Nordic Walking Gabel Fusion cork-tech

Hliníkové hůlky, které mají nejrůznější využití. Nejsou to jen hole na Nordic Walking, přecvaknutím poutka z nich uděláte hole trekové. A pokud nasadíte velký talíř, můžete je využít dokonce na lyžování. Podle výrobce jsou vhodné na nordic walking, sněžnice, skialpinismus, běžky nebo freeride. Dále také na sjezdové lyžování, turistiku, hiking nebo treking.

Komperdell Spirit Vario

Komperdell Spirit Vario

Hliníkové skládací hůlky od rakouské firmy mají vycvakávací rukavičku a karbidový hrot. Do ruky jsou hůlky příjemné a jsou vhodné například na výlety. Hůlky na Nordic Walking jsou dvoudílné. Jejich vzhled je elegantní a přitom nepřehlédnutelný.

Nordic walking hole vs. trekové hole

Víte, jaký je rozdíl mezi trekingovými holemi a nordic walking holemi? Předtím, než začnete hole vybírat si musíte uvědomit, k čemu chcete hůlky používat. Zatímco trekové hole slouží jako opora při lezení po horách a v těžkém terénu, hole na nordic walking jsou navržené pro intenzivní chůzi spíše v rovinatém terénu. Severská chůze je totiž v podstatě kondiční trénink.

Specifika holí na Nordic Walking jsou právě v konstrukci a také v naprostých detailech. Konstrukce hole na severskou chůzi je pevná, ale přitom dostatečně pružná. Díky tomu jsou minimalizované nárazy. Hole mají také speciální rukavičky. Díky ní lze hole pouštět při pohybu z pevného sevření a opět je lehce chytat. Právě rukavičky hole na Nordic Walking nejvíce odlišují od všech ostatních sportovních holí. Obvykle jsou také hole na severskou chůzi slabší v průměru, ale také v držadle.

Jak vybrat hůlky na Nordic Walking

Hlavním parametrem při výběru správných holí na nordic walking je výška postavy. Ta totiž určuje správnou výšku hole. Roli při výběru hraje také vaše váha a důležitý je také způsob použití. Než začnete s výběrem, je dobré si odpovědět na několik otázek. Co vlastně od holí očekáváte? Budete je využívat na zdravotní procházky nebo na sportovní trénink? Jak často je budete využívat? Jak jste fyzicky zdatní Jaké máte cíle? Pojďme si tedy nyní říci, jak podle těchto parametrů vybrat vhodné hole právě pro vás.

Délka hůlek na nordic walking

Nastavení správné výšky holí je pro severskou chůzi opravdu zásadní. Pokud nebudete mít nastavenou nebo zvolenou správnou délku hůlek, nikdy nevykonáte pohyb přesně tak, jak máte. Tělu by to mohlo dokonce uškodit. Správnou výšku holí můžete zjistit podle tabulky níže, případně je možné využít jednoduchý vzoreček. Stačí vynásobit výšku postavy v centimetrech číslem 0,68. Pak vám vyjde ideální délka hole.

Výška postavy (cm)Výška hole (cm)
14095
145100
150100
155105
160110
165110
170115
175120
180125
185130
190135
195135

Tabulky ani výpočty však nejsou všechno a existují situace, kde je třeba vybrat hole i podle jiných kritérií. Správnou velikost vždy poznáte tak, že ruka svírá v lokti pravý úhel. Nicméně pokud máte potíže s krční páteří nebo ramenními klouby, je vhodnější pořídit si hole o jeden díl nižší. Nižší hole totiž budou při chůzi krční páteř nebo ramena méně zatěžovat. Jestliže naopak chcete s holemi nejen chodit, ale především běhat, pak zvolte hole o jeden díl vyšší.

Vhodná velikost poutka

Velikosti poutka jsou označované stejně jako dospělá konfekce. Dostupná jsou poutka S, M a L. Standardně jsou k holím přidávány dle výšky hole. Pro hole do 110 centimetrů jsou to poutka velikosti S. Od 115 do 125 centimetrů pak M a u vyšších holí jsou poutka velikosti L. Nicméně u některých holí na nordic walking lze poutka vyměnit. Tedy zvolit pro vaši ruku vhodnější. V případě, že chcete zjistit, jaká poutka jsou vhodná pro vás, změřte si obvod dlaně bez palce. Při obvodu do 20 centimetrů jsou vhodné poutka velikosti S. Od 21 do 24 centimetrů pak poutka velikosti M a od 25 centimetrů jsou poutka L.

Materiál používaný na nordic walking hole

Pro hole na nordic walking je důležité, aby byly pokud možno co nejpevnější a přitom lehké. Z toho důvodu je vhodné, pokud jsou hole kompozitní. Tedy vyrobené ze dvou nebo více substancí, které mají dohromady vynikající vlastnosti. Nejlepších výsledků dosahuje kombinace sklolaminátu a karbonu.

  • Sklolaminát – Hole vyrobené z tohoto materiálu jsou středně těžké. Mají však potíže s tlumením nárazu a otřesy z holí tak mohou jít do těla, pokud nemá hůl nějaké speciální tlumení. Sklolaminátové hole jsou vhodné na měkké povrchy a opravdu jen na chůzi. Na běh se nehodí. Výhodou sklolaminátových holí je nízká cena. Vhodné jsou na občasné chození v terénu a získání lepší stability při chůzi.
  • Hliník – Hliníkové hole na nordic walking jsou nejtěžší. Pokud nemají speciální tlumení, pak špatně tlumí nárazy. Jde o hole pro nenáročného uživatele. Vhodné pro méně dymanickou chůzi. V případě, že mají hole tlumení, jde obvykle o skládací hole. Spoje mají různou výdrž, záleží na výrobci.
  • Karbon – Čím více procent karbonu, tím lehčí a tvrdší hůl. Karbon dobře vede otřesy, které nepřecházejí do těla. Obvykle je u hůlek na nordic walking uvedení CI. Jde o číslo, které udává, kolik karbonu hůl obsahuje. CI 500 znamená 50 % karbonu. Karbonové nordic walking hůlky jsou vhodné na časté a náročnější aktivity. Vhodné jsou také pro silnější jedince. Čím více vážíte, tím více karbonu by měla hůlka obsahovat, aby vás dobře podržela a odpružila. Stejně tak je větší procento karbonu vhodné pro osoby, které chtějí s holemi běhat, případně pro ty, kteří mají potíže s ramenním kloubem nebo krční páteří.
Nordic Walking
Nordic Walking

Pevné nebo raději skládací

Na trhu jsou jednodílné nebo také teleskopické nordic walking hole. Kdy raději zvolit pevnou délku a kdy budou vhodnější skládací hůlky na nordic walking? A jsou vůbec skládací hůlky opravdu kvalitní? Obecně jsou vždy lepší hole s pevnou délkou. Je to logické. Jednodílné hole mají lepší tlumivost a také vám pravděpodobně vydrží dlouhé roky. Rukavičky, hroty nebo botky můžete časem vyměnit. A samotná hůl bude pravděpodobně nesmrtelná. Ano, může se stát, že se zlomí, ale nestává se to často.

Teleskopické hole však mají své výhody. Určitě jsou mnohem skladnější. A skvělé je, že si výšku můžete nastavit opravdu přesně podle své postavy a potřeb. Nevýhodou však je, že mohou po nějakém čase odejít ve spoji. Pokud hůl nedostatečně utáhnete, hrozí vám pád. A pokud přímo nespadnete, může se stát, že budete mít každou hůl jinak dlouhou. Jednostranně pak můžete přetěžovat pohybový aparát. Pokud se rozhodnete pro skládací hole, dejte přednost kvalitním značkám jako Leki, Fizan, Komperdell nebo Gabel.

Madla, poutka, hroty a košíčky

Důležitou součástí hole je samozřejmě madlo. Je nutné, aby vám padlo do ruky. Ideální je, pokud je madlo vyrobené z přírodního materiálu. Využívá se například korek, který je navíc opravdu příjemný na dotek. Případně jsou pohodlná také pěnová madla. Skvěle absorbují vibrace a neklouží ani ze zpocených dlaní. Nejlevnější hole pak mají rukojeť z plastu. To není nejvhodnější. Jsou sice odolné, ale do pohodlné uchopení mají daleko. Navíc plast samozřejmě může klouzat.

Rukavičkové poutko je pro nordic walkingové hole zásadní. Důležité je vybrat si správnou velikost rukavičky. Rozlišují se poutka nastavovací a také oddělávací. U některých holí totiž lze rukavičky pohodlně vycvaknout a použít třeba jinou velikost. Díky tomu může používat na střídačku i více členů rodiny.

Hroty, košíčky a botičky. Některé modely nabízí v základním setu všechny tyto doplňky. Hrot by měl být nejlépe z tvrzené oceli. Využívá se při chůzi v terénu. Košíčky jsou doplňkem k hrotům. Hodit se budou do měkkého terénu. Například do trávy a bahna. V takovém případě stačí malé košíčky s průměrem okolo 4 centimetrů. Velké talířky jsou pak navržené na sníh nebo na písek. Jako doplněk se pak používá také takzvaná botička. Tu nasadíte na hrot a využijete ji na chodníku nebo asfaltovém povrchu. Hodí se samozřejmě i na další pevné povrchy. Existují botičky speciálně na léto a na zimu.

Cena holí na Nordic Walking

Ceny nordic walkingových holí jsou opravdu různé. Když zadáte do vyhledávače otázku na cenu těchto holí, vyjedou vám z webových srovnávačů hole za několik stovek. Hole, které se cenově pohybují do 500 Kč však nejsou příliš kvalitní. Většinou jde o no name značky a hole z nekvalitního hliníku. Pokud si chcete nejprve vyzkoušet, zda by vás nordic walking bavil, možná se vám zdá, že investovat tři stovky vás nevytrhne. Ano. Bohužel však půjde opravdu o nekvalitní hole, které netlumí nárazy a mají i další mínusy. Na vyzkoušení tak doporučujeme spíše si kvalitní hole půjčit nebo si zaplatit kurz a vyzkoušet rovnou tento sport na kurzu s kvalifikovaným instruktorem.

Zpět však k cenám. Kvalitní a značkové hole seženete v cenové relaci 1000 až 2000 Kč. Do dvou tisíc lze sehnat například kvalitní karbonové hole renomovaných značek. V této kategorii určitě nešlápnete vedle. Pokud to však se severskou chůzí myslíte opravdu vážně, zvažte, zda neinvestovat ještě víc. Přece jen kvalitní hole vám mohou vydržet opravdu na celý život. Mnoho instruktorů má vyzkoušeno, že jim slouží jedny hole od samého počátku. Tedy už desítky let.

Nordic Walking

Oblíbené značky holí na Nordic Walking

  • Leki – Značka, která patří ke světové špičce ve výrobě holí na různé sporty jako je nordic walking, treking, běžecké nebo sjezdové lyžování. Leki nabízí vysoce kvalitní produkty s důrazem na funkčnost a bezpečnost. V oblasti nordic walkingových holí má Leki širokou nabídku, která uspokojí i ty nejnáročnější uživatele.
  • KV+ – Tato značka patří společnosti KV2. Firma vznikla v roce 1998 a její vizí je nabídnout jen to nejlepší, co jde vyrobit. Firma se zaměřuje na výrobu holí na treking a nordic walking. Hole od této značky se prodávají ve 14 zemích světa a testují se na závodech Světového Firma poháru. Firma sídlí na jihu Švýcarska v údolí Blenio. Díky tomu má značka ideální podmínky pro testování opravdu na dosah ruky.
  • Fizan – Italská značka, která vznikla v roce 1947. Značka je známá po celém světě. A to především díky kvalitním trekingovým i nordic walkingovým holím je Fizan známý opravdu po celém světě. Fizan nabízí opravdu velké množství holí v nejrůznějších cenových kategoriích. Vyberou si tak začátečníci, ale také opravdoví sportovci, kteří hledají především kvalitu.
  • Komperdell – Značka, která se od samého vzniku specializuje na výrobu holí pro nejrůznější horské aktivity. Hole na nordic walking od této značky jsou lehké a moderní. Samozřejmě také spolehlivé. Výrobky se vyznačují nejvyšší kvalitou zpracování.
  • Gabel – Italská společnost, kterou v roce 1956 založil lyžař. Jde o jednoho z největších a nejznámějších producentů trekových holí na světě. Firma vyrábí také hole na nordic walking a kromě toho má v portfoliu i další sportovní vybavení jako helmy na lyže nebo lyžařské brýle. Důraz firma klade na inovování technologií a uživatelský komfort.

Často kladené otázky ohledně nordic walking holí

Co je to nordic walking?

Nordic walking je v překladu severská chůze. Pochází z Finska, kde tento druh pohybové aktivity vznikl v podstatě nedávno. Vznik nordic walkingu se datuje k roku 1997. Původ má, jak vás jistě napadlo, v běžeckém lyžování. Severská chůze se totiž stala součástí letního tréninku běžkařů. Tajemství této chůze spočívá v jednoduchosti a efektivitě. Do pohybu zapojujete nejen nohy, ale také ruce a trup. Odraz holí je přitom jednoduchý. Sport je vhodný pro všechny. Navíc k němu jsou potřeba v podstatě jen hole a nic dalšího speciálního už netřeba.

Jak nastavit hůlky na nordic walking?

Délka holí se určuje podle výšky člověka. Pokud si pořídíte hole teleskopické, pak je nutné je nastavit tak, aby paže v lokti svírala pravý úhel, případně úhel trochu větší. Ideální je však si správnou délku vypočítat jednoduchým výpočtem, který uvádíe v článku nebo použít dostupné tabulky. U pevných holí je vždy důležité zvolit správnou výšku už při koupi. Délka záleží také na tom, zda s holemi budete jen chodit nebo například také běhat.

Seženu v obchodě Decathlon hůlky na nordic walking? Budou kvalitní?

Ano, tento obchodní řetězec hůlky na severskou chůzi také nabízí. V nabídce jsou především levnější značky, ale v obchodě koupíte i kvalitní hole od značky KV+.

Jsou na nordic walking nejlepší karbonové hůlky?

Karbon je opravdu kvalitní materiál. Není však nutné, ale byly hole 100 % z karbonu. Vůbec nevadí, pokud je tento materiál spojený s dalším. Ba právě naopak. Různé druhy materiálu v holi zaručí ještě lepší vlastnosti.

Jaký je rozdíl mezi karbonovou a hliníkovou holí?

Karbonová hůl je tvrdší, ale přitom lehčí. Nutno však říci, že je také křehčí než hliník. Výhoda je v tom, že karbon dokáže pohltit vibrace. Čím více procent karbonu je v holi, tím je hůl tvrdší a také kvalitnější. Stoprocentně karbonové hole jsou hole závodní. Hliník je oproti krabonu těžší. Při stejné gramáži pak není hliník tak pevný, při ohnutí se však dá narovnat zpátky. Karbon se zlomí.

Jaká je správná technika chůze s holemi na nordic walking?

Důležitý je střídavý pohyb. Ke správné technice také patří nášlap přes patu ke špičce a samozřejmě poloha hole. Zapíchnutá hůl by měla být na úrovni paty. Nikdy by neměla být hůl zapíchnutá před špičkou nohy. Roli hraje také uchopení hole a pouštění rukaviček. Před každou chůzí (stejně jako před jiným cvičením) je vhodné se protáhnout.

Jaké jsou hůlky vhodné pro děti?

Na trhu jsou hole vhodné pro juniory. Pro děti se doporučuje koupit hole teleskopické, jelikož umožňují růst s dítětem. Díky možnosti nastavení výšky tak máte jistotu, že nebudete muset každou sezónu pořizovat hole nové. Opět platí, že je lepší se zaměřit na osvědčené výrobce nordic walkingových holí jako je Fizan, Gabel nebo Leki.

Mohu hole na nordic walking používat i na turistiku?

Hole na turistiku mají svá specifika. Obvykle jsou širší a mají také širší rukojeť. Navíc nemají rukavičky, ale jen klasická poutka. Existují však hole, které lze využívat na více sportů. Bývá u nich k dispozici více příslušenství.

Proč nejsou na severskou chůzi vhodné trekingové hole?

Na treking se používají hole, které jsou robustnější. A také jejich délka je obvykle menší než pro nordic walking. Navíc hole na severskou chůzi mají speciální rukavičky, díky kterým je zajištěný pohodlný pohyb specifický pro tento druh aktivity.

Jak se s holemi naučím správně chodit?

Chodit s holemi na nordic walking není těžké. Můžete se podívat na specializovaná videa a vyslechnout si veškerá doporučení tykající se držení těla. Nicméně pokud se chcete opravdu něco naučit, doporučujeme absolvovat kurz s lektorem, který vám dá pravděpodobně nejvíce. Lektor vám navíc ukáže všechny možnosti. Chůzi, běh i speciální cviky, kterými lze chůzi ozvláštnit.

Potřebuji k nordic walkingu ještě něco jiného speciálního než hole?

Nic dalšího speciálního není potřeba. V podstatě vám stačí kvalitní hole a můžete vyrazit. Potřebujete už jen sportovní obuv a ideálně také pohodlné sportovní oblečení podle počasí. Ideálně tedy funkční, které zajistí odvod potu.

Existují hole které lze použít na nordic walking i na treking?

Ano. Na trhu jsou hole, které lze používat na oba tipy sportů. Takové multifunkční hole mají i další využití. Například při sjezdovém lyžování. Možnost různého využití zajišťují různé vyměnitelné komponenty a samozřejmě také fakt, že jsou hole teleskopické.

Když nordic walking vznikl z běžeckého lyžování nemohu použít klasické hůlky na běžky?

Klasické hůlky na běžky se od těch na nordic walking liší. A to zejména tím, že takové hůlky nemají rukavičky, ale jen obyčejné poutko. Z toho důvodu hůlky na běžecké lyžování nejsou vhodné pro použití na nordic walking. Také jejich délka je obvykle větší než u holí na nordic walking.

O autorovi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru