Nejlepší střešní stany na auto

Nejlepší střešní stany na auto

Máte rádi při cestování volnost? Chcete mít možnost večer někde zaparkovat a ráno odjet na nové místo a přitom se pohodlně vyspat? Kromě klasické možnosti spaní v autě si můžete pořídit také střešní stan na auto. Je to řešení pro ty, kteří mají ve vozidle na spaní málo prostoru, ale také pro větší rodiny, kterým už prostor ve vozidle na přespávání nestačí. Stan na auto je oblíbeným moderním řešením komfortního noclehu v kempu nebo na stellplatzu.

Nejlepší střešní stany na auto

Střešní stan Tambu Yano

Střešní stan Tambu Yano

Lehký střešní stan přináší vzdušnost, střešní okno a spoustu dalších vychytávek. Tambu Yano patří mezi nejlehčí střešní stany na trhu. Výhodou je jednoduchá a poměrně rychlá instalace.

  • Hliníková konstrukce.
  • TPU membrána nafukovacích matrací.
  • Kapsy pro uskladnění věcí.
  • Hmotnost: 38,5 kg.
  • Rozměry: 150 x 147 x 212 cm.

Autostan Thule Tepui Kukenam 3

Stan na auto Thule Tepui Kukenam 3

Odolný střešní stan oblíbené značky. Tropiko stanu je odolné vůči UV záření a plísním. Určitě oceníte, že Thule Tepui Kukena nabízí sítě proti hmyzu a také kvalitní matrace, na kterých se vám bude opravdu dobře spát.

  • Hliníková konstrukce s izolací a hliníkovým krycím plechem.
  • Plášť odolný UV záření a plísním.
  • Čtyři kapsy pro uskladnění věcí.
  • Hmotnost: 60 kg.
  • Rozměry: 244 x 143 x 132

Quechua Autostan MH 500 F&B

Quechua Autostan MH 500 F&B

Velký obytný prostor a pohodlnou silnou matraci nabízí poměrně levný stan z Decathlonu. Jeho výhodou je určitě snadná a rychlá instalace. Zejména v létě oceníte příjemný vzduch ve stanu díky technologii Fresh and Black.

  • Hliníková konstrukce.
  • Integrovaná pěnová matrace.
  • Kompatibilní se střešními nosiči schválenými pro zatížení více než 75 kg.
  • Hmotnost: 48,5 kg.
  • Rozměry: 140 x 240 x 106 cm.

Autostan Reimo Wallaby 2

Autostan Reimo Wallaby 2

Střešní stan z vysoce odolné a kvalitní textilie má všechny otvory vybavené moskytiérami a před deštěm ho chrání odolná vrchní stříška. Podlaha je tepelně izolovaná a matrace je tlustá 6 centimetrů.

  • Hliníková konstrukce.
  • Praktické ukládací kapsy.
  • Lehký a odolný teleskopický žebřík.
  • Hmotnost: 55 kg.
  • Rozměry: 140 x 240 x 130 cm.

Střešní stan Dometic TRT120E

Střešní stan Dometic TRT120E

Elektricky ovládaný střešní stan zvládne i nehostinné prostředí. Postavíte ho bez práce díky dálkovému ovládání. Ale samozřejmě lze stan postavit i manuálně. Stan má pěnovou matraci a dvouvrstvá okna s moskytiérou.

  • Dvouvrstvá konstrukce vhodná i pro zimní výlety.
  • Dálkové ovládání, moskytiéra i ukládací kapsy.
  • UV ochrana s faktorem UPF 50+.
  • Hmotnost: 58,9 kg.
  • Rozměry: 144 x 219 x 115 cm.

Proč zvolit střešní stan na auto – výhody a nevýhody

Ve střešním stanu na auto se obecně spí mnohem lépe než v klasickém stanu. Nejen, že vám do stanu nemůže natéct voda, ale nemusí vás trápit ani ranní rosa. Navíc vás ve stanu na střechu auta čeká vyšší komfort a poměrně velký prostor. Do stanu se dostanete po žebříku. To může být nevýhoda pokud chodíte často na toaletu. Nicméně obvykle si lidé rychle zvyknou.

Stany na auto se hodí hlavně v případě, že nechcete nocovat v kempu, ale přespávat v přírodě na divoko. Hodí se na roadtripy a různé expedice. Ale samozřejmě můžete stan na střechu auta využít i v klasickém kempu.

Autostany jsou opravdu elegantním a chytrým řešením z hlediska efektivního využití místa. Navíc vám nabídnou krásný výhled do okolí a stoprocentní soukromí. Se stanem na střechu auta nemusíte řešit ani rovnost terénu. Spát budete na pohodlných matracích a nečeká vás tedy noc na tvrdé a nepohodlné matraci nebo karimatce.

Střešní stan na auto
Střešní stany na auto nabízí komfort i pohodlí, ať už spíte kdekoliv

Střešní stany jsou chráněné také před zimou, která jde od země a navíc vás lépe chrání proti lezoucímu hmyzu. Výhodou střešních stanů je jejich stabilita, odolnost a dobrá izolace. Možná vás překvapí, že stany na střechu auta se také snadno rozbalí a poté zase sbalí.

Nocovat v autostanu můžete prakticky kdekoliv. Tedy tam, kde je povoleno nocování na divoko v autě. V Čechách nebudete mít problém prakticky nikde. V jiných zemích je třeba sledovat místní zvyklosti, vyhlášky a zákony. V některých zemích nemusí být problémem zákony, ale spíše bezpečnost. Skandinávie je bezpečná a tolerantní. Poměrně běžné je kempování v Holandsku, Rakousku nebo Německu. V posledních dvou zmíněných zemích je však třeba tolerovat zákazy. Jinak vás neminou tučné pokuty. Některé země Evropy jako je třeba Chorvatsko neumožňují stání na divoko. Je třeba využívat kempů. V každém případě si vždycky před cestou zjistěte bezpečnostní situaci v dané zemi a projděte si také zákony. Pokud chcete mít jistotu, volte oficiální kempy nebo stellpaltzy. Další možností je vyjednat si nocování na soukromých pozemcích přímo s místními. S hledáním vhodného místa na spaní vám může pomoci například aplikace PArk4Night.

Typy střešních stanů

Na trhu jsou k dispozici stany s pevnou a měkkou skořepinou. Levnější a běžnější jsou měkké skořepiny. Tedy celolátkové stany, které se obvykle rozkládají napůl. Polovina stanu bývá podepřená žebříkem. Obvykle jde o rodinné stany pro dvě až čtyři osoby. Obvykle k nim díky přesahu jde dokoupit i předsíňku. Látkové stany jsou ve větru méně stabilní. Také rychleji vlhnou.

Střešní stan na auto značky Thule s měkkou skořepinou
Střešní stan na auto značky Thule s měkkou skořepinou

Stany s pevnou skořepinou nepřesahují okraj vozidla a jsou vždy jen pro dva. Některé verze jsou opravdu bytelné a pevné. Určitě ustojí i horší povětrnostní podmínky. Kromě těchto stanů jsou i kombinované. Takové mají pevnou skořepinu a odklápěji se na jednu stranu. Zbytek je látkový. Výhodou je, že se do nich vejdou až čtyři osoby. Bohužel jsou samozřejmě náchylnější na zvlhnutí.

Střešní stan na auto značky Thule s pevnou skořepinou
Střešní stan na auto značky Thule s pevnou skořepinou

A pak je tu ještě jedna specialita. Pořídit si totiž můžete také nafukovací stany na střechu auta. Ty lze nafouknout 12V pumpou do zapalovače auta. Nafukovací stany jsou však drahé a podle některých názorů jsou také nepraktické. Rozkládají a skládají se totiž mnohem delší dobu.

Jak vybrat střešní stan

Na tuto otázku není jednoduchá odpověď. Vždy samozřejmě záleží hlavně na tom, co hledáte a na co to potřebujete. Před výběrem střešního stanu na auto je tak třeba si odpovědět na několik otázek. Kolik osob bude ve stanu spát? Jak jsou osoby vysoké? Jakou nosnost střešního nosiče na vozidle máte? A konečně: kde budete stan používat a v které roční době?

Velikost a kapacita střešního stanu

Střešní stany bývají obvykle větší než klasické stany na zem. Dvoulůžkové střešní stany mají na délku klidně 230 centimetrů a široké jsou 145 centimetrů. Ve výbavě jsou navíc rovnou matrace, schůdky a tyče na vnější plachty. Samozřejmě, že vše zůstává ve stanu i při složeném stanu. Obvykle do složeného stanu můžete přidat i polštáře a peřiny nebo spacáky.

Nosnost střechy auta

Stany se obvykle montují na střešní nosiče nebo zahrádky. Většina aut má již přípravu na montáž nosníků, ty si však musíte pořídit. Dobré je pořídit si opravdu nosné nosníky, které uvezou opravdu těžká náklad. Střešní nosníky od výrobců aut mají bohužel často udávanou nízkou dynamickou nosnost.

Ještě před nákupem je však důležité si ověřit v manuálu vašeho vozu, že střecha vašeho auta opravdu vybraný autostan a osoby unese. Myslete však na to, že je rozdíl mezi dynamickou a statickou hmotností. V manuálu vašeho vozu najdete obvykle nosnost střechy 80 kilogramů. Jde však o dynamickou nosnost. Tedy nosnost za jízdy. A samotný stan má většinou mnohem menší hmotnost.

Důležitější je statická maximální hmotnost. Tedy údaj, který říká, jakou zátěž střecha unese, pokud auto stojí. Ta je zpravidla třikrát větší než dynamická. Obvykle tedy není problém na osobní automobily namontovat stan pro čtyřčlennou rodinu.

Hmotnost střešního stanu

Hmotnost stanu na střechu vozu je různá. Záleží pochopitelně na použitých materiálech a také velikosti stanu. Obvykle se hodnoty menších stanů pohybují kolem 45 kilogramů. Skořepinové stany jsou trochu těžší. Váží od 60 do 80 kilogramů. Obvykle však ani velké stany nepřekračují hranici 80 kilogramů.

Zajímat by vás měla také statická nosnost stanů. Ta je u menších stanů kolem 150 nebo 180 kilogramů a u těch větších dosahuje až 300 kilogramů.

Materiál střešních stanů

Při výběru stanu na střechu auta je třeba věnovat pozornost samozřejmě také kvalitě materiálů. Důležitý je samozřejmě materiál konstrukčních prvků i samotné plachty. Stejně tak se zaměřte na materiál skořepiny a podkladu.

Textilní části stanu jsou obvykle ze syntetických textilií. Obvykle výrobci používají kombinaci polyesterové bavlny a polyester s hustotou 600D. Samozřejmě se používají také různé impregnace, které zvyšují odolnost a některé stany jsou také odolné proti UV záření. Konstrukce stanů na střechu auta je nejčastěji hliníková. Stejně tak může být z hliníku také skořepina, ale setkat se lze i s ABS plastem. Ten je zhruba stejně odolný jako hliník. I v tomto případě se můžete u jednotlivých výrobců setkat s řadou vylepšení.

Instalace střešního stanu

Střešní stany se liší konstrukcí a také systémem instalace. Obvykle je však instalace opravdu jednoduchá. Střešní stan se položí na nosič auta a posouváním se vyrovná. Pomocí přiloženému příslušenství se pak stan na střechu vozu přišroubuje. Vždy je důležité si podrobně pročíst návod, který dostanete ke střešnímu stanu. Snadnou instalaci střešního stanu umožňují prémiové montážní držáky stanů Thule. S těmito držáky vám instalace stanu nezabere více jak pět minut. Novější modely střešních stanů Thule tyto držáky obsahují.

Stejně tak stavba střešního stanu obvykle nezabere více jak pár minut. Není problém postavit stan v jednom člověku a v podstatě za každého počasí. Problém není ani stavba za snížené viditelnosti.

Údržba střešního stanu

V případě Střešního stanu odpadá spousta starostí. Nebudete muset řešit ostré předměty na místě, kde stan stavíte. Pár věcí však zůstává stejných. Ideální je stan skládat suchý a vyčištěný. Pokud je stan vlhký, je vhodné ho nechat vyschnout. Případně je dobré nechat vyschnout stan ihned po příjezdu domů.

Na čištění stanu je obvykle vhodná voda, mycí houba, hadřík nebo kartáček. Použít lze šetrné saponáty nebo speciální čističe na stany. Pokud jsou ve stanu nečistoty, je vhodné je vyklepat nebo vyluxovat ručním vysavačem. Pokud jsou na stanu například stopy trusu, vyčistěte je nejprve nahrubo. Poté vezměte houbu a umyjte důkladněji.

Pokud se vám stane, že stan chytí plíseň, pak použijte enzymatický čistič. Stát by se vám to však u střešního stanu nemělo, pokud ho po případném dešti necháte pořádně vyschnout a ideálně si pořídíte podložku pod matrace, která pohltí vlhkost.

Pokud se na stan dostane smůla, je dobré použít čističe na bázi alkoholu. Musíte si však dát pozor, abyste tkaninu příliš moc nedrhli a nepoškodili ji. Pečovat je třeba i o zipy. Nesmí v nich zůstat nečistoty. Voděodolnost stanu můžete obnovit nebo zvýšit pomocí speciálních voděodolných přípravků.

Příslušenství a doplňky

U některých střešních stanů můžete být překvapení propracovanou výbavou. Základem je vždy matrace. Všechny střešní stany mají pohodlné matrace. Často jsou vyrobené z paměťové pěny, PUR nebo studené pěny. Materiály jsou tedy velmi podobné jako u lůžkových matrací. Další nezbytností je teleskopický žebřík. Obvykle je vyrobený z hliníku.

Stany na střechu auta mají často také boční krytá okénka nebo střešní okna. Některé stany nabízí také přístřešky. Mezi praktické detaily patří podlepené švy, kryté oboustranné zipy a moskytiéry. K bonusovému vybavení patří solární lampy.

Skvělé je dokoupit si ke střešnímu stanu antikondenzační podložku pod matraci. Díky ní budete spát stoprocentně v suchu. Dokoupit lze také zimní vložky do autostanu nebo markýzu před auto. Prodávají se také přístavby k autostanu nebo termoplachty. Pořídit si můžete také přenosný box na boty a speciální prostěradlo.

Kempování se střešním stanem na auto
Kempování se střešním stanem na auto

Stan na auto nebo obytný vůz?

Střešní stany na auto jsou cestovateli využívané jako alternativa obytného vozu nebo přívěsu. Není divu. Velkou výhodou je pořizovací cena, která je oproti obytkám nebo karavanům nízká. Navíc jsou střešní stany univerzální a jdou namontovat na jakékoliv auto. Kompatibilita je opravdu široká. Každopádně často dochází k tomu, že si lidé pořizují střešní stan jako doplněk k obytné vestavbě. Menší dodávky totiž uvnitř nabízí pohodlný prostor pro dvě osoby, tři osoby. Pokud je rodina větší, pořídí ještě střešní stan, aby bylo spaní pro všechny pohodlnější. Případně lidé ve střešním stanu spí a vůz používají jako obývací a kuchyňský prostor. Nicméně většina plnohodnotných obytných vozů vám pochopitelně nabídne větší komfort včetně koupelny.

Oblíbené značky střešních stanů

  • Tambu – První značka stanů v evropě, která vyrábí kolekci z recyklovaných a ekologicky šetrných materiálů. Všechny modely stanů Tambu mají vysokou odolnost a spolehlivou životnost. Firma byla založena v roce 2021. Výrobní závody má v Asii a prodejní místo v Kolíně nad Rýnem.
  • Thule – Oblíbená Švédská značka nejrůznějšího vybavení pro outdoor. Thule preferuje jednoduchost a účinnost. Důraz klade také na bezpečí a pěkný design. Všechny výrobky jsou snadné na smontování i na obsluhu. Výrobky Thule jsou chytré a ekologické. Samozřejmostí je vysoká kvalita.
  • Quechua – Cílem této značky je zpřístupnit turistiku co nejvíce lidem a pečovat o turisty. Také Quechua dbá na ekologii. Vývojáři této značky pozorují sportovce a jejich potřeby. Své návrhy okamžitě zhmotňují a vytváří prototypy. Poté výrobky testují. Firma klade důraz také na inovace a moderní technologie.
  • Reimo – Značka, která má více jak 40 let zkušeností s příslušenstvím pro kempování a expanzí obytných vozů. Firma vyváží své výrobky do 60 zemí světa a přináší inovativní řešení. Důraz je v této společnosti kladený na tradice, ale stejně tak na moderní technologie.
  • Dometic – Globální lídr ve vytváření inovativních a skvěle funkčních produktů. Firma má vlastní prodejny i celosvětovou distribuční síť a nabízí své zboží zákazníkům z více než 100 zemí světa. Dometic nabízí všestranná řešení, která zvyšují mobilitu.

Často kladené otázky ohledně střešních stanů na auto

Co je to autostan?

Stan na střechu auta je alternativou k běžnému stanování nebo spaní v autě. Typicky jde o stany, které se rozkládají na střeše, případně přes ní přetékají. Jde o moderní a elegantní řešení kempování. Ceny autostanů jsou však poměrně vysoké.

Je lepší autostan nebo samostatný stan

Častěji jsou samozřejmě vidět klasické stany. Pokud cestujete bez vozu, jde o jediné řešení. Samozřejmě vychází levněji a výběr klasických stanů je větší. Stan na auto je však rychleji rozložený, lépe izoluje od země a nemusíte s ní řešit lezoucí hmyz. Navíc střešní stan nezabírá místo v kufru vozidla a je mnohem komfortnější. Autostany mívají kvalitnější matrace a poměrně velkorysý prostor. Nevýhodou může být přístup po žebříku.

Je instalace autostanu náročná?

Střešní stany se instalují na vůz poměrně snadno, jednoduše a především rychle. Připevňují se šrouby na střechu auta, ale celá montáž je otázkou několika málo minut.

Co potřebuji pro montáž střešního stanu?

Pro montáž je potřeba mít vůz vybavený střešním nosičem.

Nepropadne se střecha vozu pod váhou stanu a osob?

Obecně určitě není na místě se obávat, že by střecha vozu stan a osoby neunesla. Střechy automobilů jsou konstruované na vysokou zátěž.

Má střešní stan na vozu vliv na jeho spotřebu?

Spotřeba samozřejmě trochu stoupne, a to v závislosti na terénu. Spotřeba však není nikterak výrazně vyšší. Zvýšit se může asi o půl litru až litr paliva na 100 kilometrů.

Jaké jsou nejlepší střešní stany?

Nejlepší jsou stany s pevnou skořepinou. Existuje řada kvalitních značek.

Kde najdu nejlevnější stan na auto?

Samozřejmě se můžete podívat na bazary, kde jsou v nabídce již používané stany na zlomek původní ceny. Mezi levné varianty pak patří značka Quechua, kterou nabízí Decathlon.

Je střešní stan vhodný i na zimu?

Střešní stan lze používat i v zimě. Stany mají izolované podlážky a případně k nim lze zakoupit speciální izolační plachty nebo zimní vložky.

Kolik se do stanu na střechu vejde lidí?

Častěji se prodávají stany pro dvě osoby. Existují však i větší rodinné stany, které jsou vhodné až pro 4 osoby.

Je střešní stan lepší než přívěs?

Nelze říci, zda je lepší. To záleží na osobních preferencích. V každém případě je to cenově dostupnější řešení spaní. Stany lze přepravovat a instalovat prakticky na jakýkoliv vůz, tudíž je to také flexibilnější řešení.

Můžete postavit střešní stan na nákladní vůz nebo jeep?

Ano, většina střešních stanů je vhodná na kterékoliv vozidlo.

Potřebuji kromě stanu přepravit ještě kola nebo kajak, půjde to?

Některé střešní stany poskytují dostatek prostoru pro upevnění dalšího příslušenství a vybavení jako je kajak, kanoe nebo jízdní kola. Možné je také kombinovat stan a střešní box. Záleží tedy hlavně na nosnosti vašeho nosiče a střechy.

O autorovi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru