Jak se obléct na běžky

Jak se obléct na běžky

Běžecké lyžování je oblíbeným zimním sportem. Když napadne sníh, dá se provozovat i v nižších oblastech a užívat si ho tak lze takřka za humny. Ačkoliv se na běžky mohou vydat všichni od malých dobrodruhů, přes fyzicky aktivní jedince až po seniory, je jízda na běžkách poměrně fyzicky náročná aktivita. Lyžař se při ní zahřívá a také potí. Přitom je okolní teplota často opravdu nízká. Navíc se může stát, že bude při jízdě sněžit nebo foukat vítr. Oblečení na běžky by se tak rozhodně nemělo podceňovat.

Jak se obléct na běžky? Zásadní je, aby bylo oblečení prodyšné, ale také větruodolné a nepromokavé. Zapomenout bychom neměli ani na hřejivost a poddajnost. Oblečení by tedy mělo být dostatečně poddajné a umožňovat volný pohyb. Základním pravidlem je nepřehřát se. Pokud by k tomu došlo, začnete se cítit nepohodlně a prochladat. Tím ztratíte výkon, motivaci a chuť ve sportu pokračovat. Lidské tělo podává nejlepší výkon pokud má stabilní teplotu 37 stupňů Celsia.

Co je nutné brát v úvahu při výběru oblečení na běžky?

 • Předpověď počasí, teplotu a vlhkost.
 • Vlastnosti plánované trasy. Sjezdy bývají chladnější. Stromy v lese zase dokáží zklidnit vítr.
 • Intenzita vaší jízdy. Při vysoké intenzitě pohybu stačí tenčí oblečení. Při rekreačním lyžování je vhodné sáhnout po více zatepleném oblečení. Případně i po náhradní vrstvě.

Na co myslet předtím, než vyrazíte na běžky?

 • Pokud trasa začíná stoupáním, pravděpodobně se rychleji zpotíte a zahřejete.
 • Následný sjezd bude naopak chladný.
 • V případě, že zastavíte a budete odpočívat, ochladíte se.
Muž a žena na běžkách
Běžky patří mezi oblíbený zimní sport.

Vrstvení oblečení je nejlepší strategií

Nejlepším způsobem, jak se obléknout na běžky, je oblečení vrstvit. To platí nejen pro běžecké lyžování, ale pro všechny aerobní sporty provozované v chladném počasí. Oblékněte se tedy vždy do několika vrstev. Každá z nich by měla plnit svou nezaměnitelnou funkci. Obecně se hovoří o tom, že základní jsou tři vrstvy. Jednotlivé vrstvy je pak možné odkládat nebo se dooblékat podle aktuálních podmínek.

 1. Základní vrstva (Spodní funkční prádlo, které se postará o odvod potu od pokožky.)
 2. Střední vrstva (Obvykle mikina nebo silnější tričko, které se postará o prodyšnost a zateplení. Střední vrstva může mít i více kusů oblečení, pokud je třeba.)
 3. Vnější vrstva (Bunda/ kalhoty. Jde o ochranu před vnějšími vlivy. Třetí vrstva by tedy měla být větruodolná a nepromokavá. Zároveň však stále prodyšná.

Základní vrstva – spodní prádlo

První vrstva oblečení je přímo na těle a má za úkol odvádět pot. Měli byste tedy vybrat funkční prádlo z nenasákavého materiálu, který navíc dokáže rychle uschnout. Na běžecké lyžování je vhodné zvolit triko s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Ženy pochopitelně zvolí ještě sportovní podprsenku z vhodného materiálu.

Funkční prádlo je vyrobeno z rychleschnoucích nenasákavých materiálů. Většinou jde o syntetické tkaniny. Na trhu je však také funkční oblečení z přírodních vláken nebo z kombinace syntetických a přírodních vláken. Důležité je, aby spodní vrstva uměla odvést pot od těla. Přitom by měla být vrstva prodyšná, aby zamezila hromadění tepla. Při výběru je důležité, aby vám spodní vrstva oblečení na běžky perfektně padla. Tedy přiléhala na tělo.

Spodní tričko s dlouhým rukávem a běžkařské spodní kalhoty
Spodní tričko s dlouhým rukávem a běžkařské spodní kalhoty jsou základ.

Vzhledem k tomu, že je běh na lyžích vytrvalostní sport, můžete využít funkční prádlo z merino vlny. Jde o přírodní vlákna, která mají skvělou termoregulaci. Dokáží dobře odvézt pot a navíc mají antibakteriální funkci. Prádlo tedy není nutné po každé vyjížďce prát. Merino se hodí na vytrvalostní sporty, pokud tedy plánujete intenzivní trénink běžeckého lyžování, je lepší zvolit syntetické materiály. V případě velmi aktivního pohybu totiž merino vlna reaguje hůře, pomaleji schne.

Pokud uvažujete o merinu, zvažte také vaši citlivost na různé druhy tkanin. Někoho totiž může merino škrábat na těle. Záleží však na každém výrobku. A také na tom, jak se o merino budete starat. Často stačí jen vyprat spodní prádlo v přípravku na vlnu a nepříjemnému škrábání bude konec.

MateriálKladyZápory
Syntetické materiály– Jsou poddajné
– Rychle sají pot
– Rychle schnou
– Syntetika na sebe váže pachy
Přírodní materiály– Zahřejí i mokrá
– Jsou antibakteriální
– Nehořlavý materiál
– Neváží tolik pachy
– Rychle nasáknou, nehodí se pro intenzivní tréninky
– Mohou škrábat
Klady a zápory jednotlivých materiálů

Střední vrstva oblečení

Druhá vrstva oblečení má hlavně zahřát, přitom však zároveň také odvést pot z první vrstvy dále od těla. Samozřejmě je důležité, aby druhá vrstva byla také prodyšná, aby nedocházelo k přehřátí a pocení. Střední vrstva se obvykle používá jen na vrchní část těla, na nohy se střední vrstva nepoužívá. Jde tedy obvykle o mikinu/svetr, případně více mikin či vestu. V případě běžeckého lyžování se nejčastěji využívá oblečení z fleecu nebo merino vlny. Pokud lyžujete v opravdu teplém a příznivém počasí, je možné, že tato vrstva bude zároveň také svrchní vrstvou.

Při výběru prostřední vrstvy je dobré se zamyslet nad tím, jakým stylem jezdíte. Pokud jste závodník a jezdíte intenzivně, pak je vhodné vybrat střední vrstvu lehčí s nižší gramáží. V případě, že jste rekreační běžkař nebo s běžkováním zcela začínáte, často se kocháte nebo odpočíváte, vyberte teplejší oblečení s větší gramáží. Není od věci si také jednu vrstvu oblečení vzít s sebou do batohu. Obléci si ji můžete například jen při přestávce nebo prudké změně počasí k horšímu.

Běžkařská mikina
Běžkařská mikina

Mikiny a svetry vhodné na aktivní sport

Běžecké mikiny – vhodné na běh i běžecké lyžování jsou obvykle užšího střihu. Díky tomu dobře sedí a nikde nepřekáží. Praktické je, pokud mají mikiny otvory na palec a okraje lemované gumou, ideální je také prodloužená část zad. Ideální je, pokud mají mikiny stojáček, který zabrání ofouknutí krku. Možná oceníte také takové detaily jako jsou reflexní prvky, případně otvory na sluchátka.

Místo mikiny si samozřejmě můžete vybrat také svetr. Ten však u nás není tak oblíbený. Samozřejmě i v tomto případě by mělo jít o speciální svetry, které jsou větruodolné a prodyšné. Dvacetiletý svetr od babičky pravděpodobně nebude to pravé.

Vnější vrstva – bunda a kalhoty na běžky

Třetí a poslední vrstva musí chránit před vnějšími vlivy. Sněhem, větrem nebo deštěm. Důležitou vlastností je tedy nepromokavost a větruodolnost. Zároveň i tato vrstva musí odvádět pot do vnějšího prostředí. Prodyšnost je tedy také klíčová. V každém případě by měla být svrchní vrstva z pružného materiálu, protože běžkování vyžaduje velké pohyby končetin. Není tedy vhodné, aby byly nohy a ruce zatížené oblečením.

Předtím, než si vnější vrstvu oblečení koupíte, byste měli vědět, že se prodávají nejrůznější tloušťky a hmotnosti. Lehké bundy a kalhoty jsou vhodné pro intenzivní trénink nebo nižší teploty. Nejtěžší a nejsilnější bundy jsou vhodné pro rekreační lyžování a velmi nízké teploty. Oblečení střední hmotnosti je vhodné do většiny podmínek. Jde o univerzální volbu.

Nejideálnější volbou jsou tak membránové bundy a kalhoty. Případně lze využít také softshell, který má dobré izolační vlastnosti. Jako nejvhodnější kombinace se pak jeví membránový softshell, který je odolný vůči větru a vodě. Skvělou ochranu nabízí také membrána typu windstopper. Při výběru pořádně bundy prozkoumejte také kapsy. Ideální je, pokud jsou například na bedrech. Hodí se na klíče nebo telefon. Někdy jsou dokonce takové kapsy vhodné na menší láhev.

Co se týká voděodolnosti, je důležité sledovat takzvaný vodní sloupec. Jeho hodnota udává jaký tlak vody oblečení snese, než prosákne. U běžkařského oblečení by se měla velikost vodního sloupce pohybovat od 5000 do 15 000 mm. V případě náročnějšího terénu případně i více. Myslete však na to, že čím větší je vodní sloupec, tím méně je materiál prodyšný.

Pro dámy se nabízí ještě jedna vrstva, a to sportovní zimní sukně. Na první pohled hlavně estetický doplněk může být opravdu funkční prvkem. Sukně mají nízkou hmotnost a navíc se dají jednoduše rozepnout a sundat. Použít je tak můžete jen na zahřátí. Ideální pro případ, že se zastavíte na čaj a budete se chtít posadit. Díky vrstvě na víc neprochladnete. Ale klidně v sukni můžete i aktivně sportovat. Sukně pohybu dodá volnost a přitom zahřeje stehna a hýždě.

Vnější vrstva - bunda a kalhoty na běžky
Vnější vrstva – bunda a kalhoty na běžky

Oblečení, které už máte doma

Možná si chcete jízdu na běžkách jen vyzkoušet a už máte doma oblečení, které používáte na inline brusle, kolo, běh, turistiku nebo třeba klasické lyžování. Samozřejmě, že nejideálnější je speciální oblečení na běžecké lyžování, nicméně dobře bude fungovat například zimní běžecké nebo cyklistické oblečení.

Naopak se rozhodně nehodí použít jako první vrstvu klasické legíny nebo punčocháče. Neochrání vás proti větru a navíc pravděpodobně neodvedou vlhkost. Stejně tak není vhodné běžkovat v bundě nebo kalhotech na klasické lyžování. Toto oblečení je moc objemné a teplé. Nicméně spodní a střední vrstva může být klidně stejná pro sjezdové i běžecké lyžování. Jako vrchní vrstvu lze použít softshellové kalhoty nebo bundu.

Které tkaniny se na běžecké lyžování spíše nehodí

BavlnaBavlněné oblečení špatně odvádí vlhkost. Na aerobní činnosti se proto nehodí.
Péřová bundaPéřová bunda je teplá. Hodí se tak spíše na pochůzky do města. Pokud by péřová bunda při sportu navlhla, špatně udrží teplo.
Gora – TexSkvělý materiál, který se však nehodí na běžecké lyžování a další aerobní sporty, protože není dostatečně prodyšný.

Oblečte se jako profesionální běžkaři

Pokud to s běžkami myslíte vážně a plánujete například také nejrůznější závody, pak pravděpodobně dříve nebo později sáhnete po kombinéze. Ta má totiž mnoho výhod oproti kalhotám a bundě. Je lehčí, rychlejší a aerodynamičtější. Pro rekreační běžkaře může mít pochopitelně spíše mnoho nevýhod. Byla by pro ně pravděpodobně příliš tenká a navíc není jednoduché si v ní odskočit.

Čepice, rukavice, ponožky

Nyní jsme si oblékli tři důležité vrstvy oblečení. To však ještě zdaleka není všechno. Pro běžecké lyžování je nutné vybrat také vhodnou pokrývku hlavy, kvalitní rukavice a funkční ponožky. Ani jeden prvek není radno podcenit.

Čepice na běžky

Jistě jste již slyšeli, že právě hlavou uniká velká část tepla z těla a proto není vhodné pokrývku hlavy podceňovat. Při běžeckém lyžování je ideální používat čepici, multifunkční šátek nebo alespoň čelenku. Ta chrání čelo a uši. Čepice je pochopitelně nejlepší volbou. Její tloušťku je vhodné volit opět podle aktuálního počasí a samozřejmě také intenzity aktivity. Doporučujeme sbalit si s sebou raději dvě čepice. Slabší a silnější. Podle počasí pak budete moci vhodně vybrat. A pokud je opravdu velký mráz nebo silně fouká vítr, bude se hodit kukla. Ta ochrání nejen hlavu, ale také část obličeje.

Stejně jako u ostatních částí oblečení i u čepice byste měli koukat na její funkčnost. Čepice na běžky by měla být prodyšná a funkční. Tedy musí odvádět pot z hlavy. Jelikož se čepice většinou nevrství (pokud nemáte vespod kuklu), je vhodné, aby kromě zmíněných vlastností byla čepice také větruodolná. V neposlední řadě je ideální,a by byla elastická, díky tomu budete mít větší pohodlí a bude dobře držet na hlavě. Při výběru čepice dejte pozor na správnou velikost. Čepice by neměla být příliš volná, ale na druhou stranu ani těsná. Neměla by se ani nikde vyhrnovat.

Čepice na běžky
Čepice na běžky

Ponožky na běžky

Také se vám stává, že první, co vás studí jsou nohy? Není divu. Jde o periferní část těla, která má sklon k prochladnutí. Ponožky bychom proto neměli podceňovat nikdy, zvláště pak při sportu. Je důležité, aby ponožky byly prodyšné a odváděly pot. Jedině tak zůstanou nohy v teple a suchu. U ponožek je také žádoucí antibakteriální úprava. Ta zabrání vzniku plísni nebo bakterií a následně i pachů.

Pamatujte si, že kvalitní ponožky dokáží poskytnou oporu chodidlu. Speciální ponožky na běžky mají zpevnění tam, kde noha potřebuje oporu a v jiných částech jsou naopak elastické. Důležité je také, aby se v botě neshrnovaly a správně držely na svém místě. Pokud trpíte na studené nohy, věnujte vyšší pozornost také zateplení ponožek. O hřejivosti vám napoví samozřejmě gramáž, ale také materiál. Nejvíce hřejí ponožky s příměsí vlny, případně čistě vlněné ponožky.

Pokud opravdu bojujete se studenýma nohama, pak si dovolíme ještě několik pravidel, která jsou ověřená a fungují.

 • Vyberte ideálně jeden kvalitní pár ponožek střední hmotnosti. Nenoste dvoje ponožky na sobě ani nevybírejte tlusté ponožky. Ty patří maximálně k televizi. V případě, že si vezmete dvoje ponožky nebo jedny moc tlusté, riskujete puchýře nebo přerušení krevního oběhu.
 • Ohřívače na prsty většinou nefungují. Na běžecké lyžování vhodné nejsou.
 • Ideálně si vezměte na cestu náhradní ponožky a po delší pauze je raději vyměňte.
 • Jestliže je vám opravdu zima, můžete si jako další vrstvu pořídit návleky na boty.
Ponožky na běžky
Ponožky na běžky

Rukavice na běžky

Stejně jako nohy, i ruce mohou rychle prochladnout. Z toho důvodu je opravdu důležité na běžecké lyžování vybrat kvalitní rukavice. Pokud je teplo, postačí tenké prstové rukavice. Pokud je však chladněji nebo se pohybujete opravdu pomalu, je ideální zvolit více zateplené rukavice. Pozornost dejte na kvalitu provedení dlaňové části.

Na běžky můžete pořídit klasické prstové rukavice. Dále jsou v nabídce palčáky, které však zhoršují úchop holí, případně také speciální tříprsté rukavice. Ty mají zvlášť palec, ukazovák a ostatní tři prsty. V každém případě by měly být rukavice nepromokavé, větruodolné a prodyšné. A samozřejmě také sedět na ruce. Správná funkčnost záleží totiž také na správné velikosti. Rukavice by neměly tlačit a omezovat pohyb, ale měly by být těsné. Rozhodně by neměly rukavice padat nebo dělat bouli při pokrčení prstů.

Jestliže vám jedna vrstva nestačí, je možné v případě rukavic použít tenké a rychleschnoucí rukavice a na ně ještě odolnější, ideálně palčáky. Vrchní rukavice by rozhodně měly splňovat funkci větruodolnosti. A jeden tip na závěr. Pro běžecké lyžování jsou ideální rukavice s poutky na přichycení běžkařských hůlek.

Rukavice na běžky
Rukavice na běžky

Doplňky na běžecké lyžování

Kromě oblečení se vám pochopitelně na vyjížďce budou hodit také nejrůznější doplňky. Stoprocentně se hodí ledvinka na nápoj a malou svačinu. Ideální je, pokud se do ní vejde ještě náhradní čepice nebo střední vrstva oblečení. Jestliže je vám ledvinka malá, pak sáhněte po batohu. Měl by mít však dostatečnou míru odvětrávání. A také by vás neměl zatěžovat. Dbejte tedy na to, aby byl vybraný batoh opravdu lehký.

Zapomenout bychom neměli ani na brýle. Ty chrání oči nejen před sluníčkem, ale například i před sněžením. Tmavé jsou vhodné do sluníčka, oranžové nebo žluté do mlhy a čiré do šera. Pokud plánujete vyrazit jen párkrát do roka na rekreační vyjížďku, pravděpodobně vám stačí klasické sluneční brýle. Jestliže to však s běžkami myslíte alespoň trochu vážně, je vhodnější si pořídit běžkařské brýle. Vybírejte takové, které mají kvalitní odvětrávání, aby se vám při jízdě nemlžily.

Pokud se do běžecké stopy vydáváte již brzy ráno, kdy ještě není úplně rozedněno, případně naopak večer, je vhodné mít kromě čelovky na sobě také reflexní prvky.

Brýle na běžky
Brýle na běžky

Oblečení na běžky pro děti

Chcete vzít na běžky také své děti a ještě nevíte, jestli je tento druh pohybu vůbec zaujme? Pak pravděpodobně nebudete chtít kupovat speciální výbavu na běžecké lyžování. Poslat je do stopy v lyžařské bundě a klasických oteplovacích kalhotách však také není to pravé ořechové. Jak to tedy ideálně vymyslet, aby se děti cítily komfortně a přitom vás to nestálo výplatu?

Stejně jako u dospělých je základ spodní vrstva. Předpokládáme, že pokud jste jen trochu aktivní rodina, máte pro děti doma spodní termo soupravu. Nabízí se vrstva ze syntetických materiálů nebo z merino vlny. Pro děti doporučujeme merino. A to hlavně kvůli tomu, že nezapáchá a je antibakteriální. Dětem ho tak můžete oblékat třeba týden v kuse. A nejen na běžky.

Další vrstvou je pochopitelně mikina. Doporučujeme opravdu tenkou mikinu, která padne na tělo. Vhodné je, pokud má stojáček. Kapuce je v tomto případě nežádoucí. Tato vrstva může být opět z merina, případně z fleecu. Oblíbený u maminek je také tecnostretch.

Bundu pak volte membránovou, případně klasickou softshell. Stejně tak kalhoty pro děti lze zvolit ze softshellu. Ideálně ze zimního softshellu bez beránku. Po tom sáhněte jen v největších mrazech. Dětem můžete samozřejmě obléci také softshellovou kombinézu. Jen by neměla být příliš volná a velká.

Jak se starat o funkční oblečení

Funkční oblečení je pro sportování prakticky nezbytné. Důležité je však umět se o takové oblečení také starat, aby na svých skvelých vlastnostech neztratilo ani při praní. Nejdůležitější je nepoužívat běžné prací prostředky a rozhodně ne aviváže. Myslete na to, že špatný prací prostředek působí na funkční oblečení jako špína. Tyto přípravky by tedy nmembránu zanesly. Pochopitelně by pak oblečení nefungovalo jak má.

V první řadě se vždy podívejte na štítek na oblečení a ideálně se řiďte doporučením výrobce. Oblečení perte vždy se zapnutými zipy a naruby. Perte maximálně na 40 stupňů, pokud je doporučená nižší teplota, pak i na méně. Použijte také jen doporučené množství pracího prostředku na sportovní oblečení nebo vlnu. Oblečení pak nechte uschnout.

Svrchní vrstvu také nestačí pouze prát. Důležitá je také impregnace. Kvalitní membránové oblečení má úpravu již z výroby. Narušit ji však může špína nebo špatné praní. Z toho důvodu je dobré obnovit impregnaci nanesením vhodného prostředku. Vždy vyberte takovou impregnaci, která se hodí právě na vámi používané materiály a při aplikaci se řiďte pokyny na přípravku. Impregnovat lze bundy, větrovky, kalhoty, ale také čepice nebo rukavice.

Často kladené otázky a odpovědi týkající se oblečení na běžky

Jak vrstvit oblečení na běžky?

Při volbě oblečení je nutné zohlednit délku tratě, předpokládané počasí a intenzitu pohybu. Vhodné je mít více vrstev, které si v případě potřeby můžete sundat nebo naopak nandat.

Co si vzít s sebou na běžky?

Ideální je mít s sebou vždy náhradní ponožky a jedno termotriko nebo mikinu navíc. Hodí se také pití a alespoň drobná svačina. Ideální jsou musli tyčinky a hroznový cukr.

Jaká bunda je vhodná na běžky?

Ideálně taková, která neprofoukne a nepromokne a přitom dokáže skvěle odvádět pot. Samozřejmě by měla sedět a přitom umožňovat pohodlný pohyb.

Jak vybrat kalhoty na běžky?

Kalhoty na běžky musí chránit před deštěm, sněhem, větrem a také odvádět pot. Kalhoty by také měly mít anatomický střih, aby dopřávali tělu dostatečnou volnost pohybu.

Proč je lepší čepice než čelenka?

Hlavou uniká nejvíce tepla a proto je ideální, pokud si ji chráníme. Ideálně pochopitelně co největší část. Pokud je však tepleji, samozřejmě bude stačit čelenka.

Proč nemohu prát funkční prádlo v klasickém prášku a aviváži?

Speciální syntetické materiály, stejně jako merino vlna si vyžaduje zvláštní péči. Jde o to, že běžné prací prostředky zanášejí póry na tkaninách a ty pak nemohou fungovat. Navíc běžné prostředky jsou obvykle určené k praním při vyšších teplotách.

Proč je důležitá impregnace?

Na počátku jsou svrchní vrstvy oblečení pochopitelně voděodolné již z výroby. Postupem času se však schopnost snižuje. Je to kvůli špíně nebo špatnému praní. Z toho důvodu se doporučuje používat impregnační přípravky.

Jak vybrat boty na běžky?

Boty na běžecké lyžování by měly být asi o půl čísla větší než vaše běžná velikost. Je to z důvodu případného napuchnutí nohy při běhu.

Je vhodné oblečení na běžky z Decathlonu?

Tento obchodní řetězec nabízí poměrně kvalitní sportovní oblečení za přijatelné ceny. Pokud tedy nechcete investovat do příliš drahého oblečení, stoprocentně můžete sáhnout po funkčních kouscích z tohoto sportu.

Mám kupovat zvláštní oblečení na běžky pro děti?

Jestliže se budou vaše děti běžkám věnovat pravidelně a docházet například na tréninky, pak bude vhodné jim pořídit speciální výbavu. Na rekreační běžkování párkrát za zimu stačí jen kvalitní spodní prádlo a softshellová bunda a kalhoty.

Jaký je rozdíl mezi funkčním prádlem a termoprádlem?

Tyto dva pojmy se dost často spojují nebo prolínají. Není divu. Není mezi nimi totiž takřka žádný rozdíl. Jde o to, že jako funkční prádlo označujeme textil, který má schopnost odvádět pot od těla. Termoprádlo pak souvisí se schopností udržet tělo déle v teple. Lze tedy říci, že termoprádlo je zaměřené na tepelné vlastnosti a hodí se spíše do chladnějších měsíců.

O autorovi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru