Quechua FH 500 17 l (recenze) – Ultralehký turistický batoh

Quechua FH 500 17 l recenze

Na batoh Quechua FH 500 17 l jsem narazil náhodou v Decathlonu. Quechua je totiž privátní značkou tohoto obchodu, která se zaměřuje primárně na výrobu batohů, stanů a obuvi pro turistiku. Na první pohled zaujme jeho nízká cena a po prvním kontaktu také nízká hmotnost, která z něj dělá ideální batoh na kratší výlety a výšlapy. Batoh mě provázel již na několika výletech a v této recenzi bych se s vámi chtěl podělil o zkušenosti z jeho používání.

Design a použitý materiál

Quechua FH 500 17 l vypadá jako jakýkoliv jiný malý turistický batoh. Černá barva je doplněna šedými a žlutozelenými prvky. Kromě této černé varianty Decathlon prodává také dámskou modrou variantu v kombinaci tmavě modré a světlě modrošedé barvy. Nicméně si myslím, že černá varianta je naprosto univerzální i pro případy, kdy budete chtít batoh sdílet s různými členy rodiny, bez ohledu na pohlaví. 

Batoh je vyroben z vysoce odolného a prodyšného materiálu, konkrétně z kombinace Polyesteru a Polyamidu. Kromě odolnosti vyniká také nízkou váhou, která činí pouhých 400 g. Pro případ nepřiznivého počasí je batoh ještě navíc opatřen nepromokavou reflexní pláštěnkou, která ochrání obsah batohu během velmi silných dešťů a navíc zajišťuje lepší viditelnost za špatných světelných podmínek. 

Turistický batoh Quechua FH 500 17 l
Turistický batoh Quechua FH 500 17 l

Objem a uspořádání

S objemem 17 litrů nabízí batoh překvapivě hodně prostoru na běžné kratší výlety. Pohodlně se do něj vejde svačina, bunda pro případ nepříznivého počasí, flaška s vodou i spousta dalších věcí. Hlavní kapsa je rozdělena přihrádkou na zádech, která slouží k umístění hydrovaku. Ten můžete z batohu snadno vyjmout, pokud jej nepotřebujete, a kapsu můžete využít k čemukoliv jinému. V horní části zad se pak nachází ještě malá zapínatelná kapsa třeba na peněženku nebo cokoliv, co potřebujete mít rychle po ruce.

Další dvě malé zapínatelné kapsičky se nachází také na bederním pásu. Ty jsou praktické třeba na mobilní telefon nebo klíče. Na přední straně je ještě kapsa s popruhy na helmu, takže batoh je vhodný i pro ty, kdo chodí na ferraty. U popruhů bych ale vytknul systém háčků, které se při otevření batohu snadno uvolňují, což je v případě, že zde máte umístěnou helmu, poněkud nepraktické. Pokud naopak helmu nepotřebujete, lze popruhy odepnout a kapsu můžete využít jako další prostor pro věci. Jen, vzhledem k chybějícímu zapínání, si zde musíte dát pozor, aby vám věci omylem nevypadly, jelikož kapsa není moc hluboká. Stejný problém může nastat i u kapes na boku, které se nacházejí na obou stranách a slouží primárně k umístění láhve s vodou. I ty nejsou dostatečně hluboké a často se stává, že v nich láhev zrovna moc dobře nedrží. Osobně proto raději dávám láhev s vodou do hlavní kapsy batohu, než abych riskoval jejich ztrátu.

Pro ty, kdo rádi na výletech používají trekové hole je zde k dispozici i poutko k jejich uchycení. Žádné jiné další kapsy ani úložné prostory už pak batoh nenabízí. I když by někdo mohl více kapes jistě ocenit, na běžný kratší výlet, kdy těch věcí zase až tolik nepotřebujete, je to i tak dostatek.

Komfort a ergonomie

Jak již bylo uvedeno několikrát v této recenzi výše, batoh Quechua FH 500 17 l vyniká ultralehkou hmotností která činí pouhých 400 g. To oceníte obzvlášť při delších výletech, kdy rozhodně nechcete nosit na zádech zbytečně další kila navíc. Příjemná je i samotná konstrukce a tvar batohu, který díky tomu velmi dobře sedí na zádech.

Pro lepší rozložení váhy je batoh vybaven také nastavitelným bederním i hrudním pásem. Zde by možná neuškodilo jeho větší polstrování pro vyšší komfort. Stejně tak je tomu i u zad, kde chybí také nějaká lépe ergonomicky tvarovaná zádová vložka. Na druhou stranu je jasné, že to všechno by zvýšilo hmotnost batohu, čemuž se snažil výrobce vyhnout. 

Naopak musím ocenit perforované provedení popruhů i zad, které pomáhá lépe odvádět pot a zabraňovat pocení na zádech i na hrudi.

Perforované provedení popruhů i zad u batohu Quechua FH 500 17 l
Perforované provedení popruhů i zad u batohu Quechua FH 500 17 l

Cena a dostupnost

Batoh se prodává za cenu 1 299 Kč což není na turistický batoh tak moc a jde tak o skvělý poměr ceny a “výkonu”. Vzhledem k tomu, že Quechua je privátní značkou obchodu Decathlon, tak jej pořídíte především v tomto obchodě a to ať už na kamenných prodejnách, nebo také v online e-shopu.

Alternativy a porovnání s konkurencí

Alternativou k tomuto Quechua batohu může být třeba Husky Salmon 30l, který nabízí větší objem, o něco lepší polstrování zad i více kapes. Na druhou stranu to vše je u něj vykoupeno vyšší hmotností. Další možností je také batoh Osprey Tempest III s objemem 20l a hmotnosti 900 g. To je sice o něco víc, ale zase potěší lepší vyztužení zad. Musíte však počítat takřka s dvojnásobnou cenou.

Každopádně nabídka malých turistických batohů je opravdu široká. Pokud tedy hledáte ještě jinou alternativu, tak se můžete podívat třeba zde, nebo také na tipy zaměřené na nejlepší turistické batohy v našem předchozím článku.

Celkové hodnocení a závěr

Quechua FH 500 17 l je praktickým batohem na jednodenní výšlapy a kratší treky, díky své ultralehké hmotnosti, pohodlnosti, dobrému odvětrávání i množství prostoru který nabízí. Ačkoliv má pár nedostatku, jako jsou menší boční kapsy či slabší polstrování zad, to vše vynahradí kvalitou svého provedení a hlavně příznivou cenou, za kterou nabízí takřka bezkonkurenční poměr cena/výkon.

Klady

  • Nízká hmotnost
  • Kvapitní provedení
  • Cena
  • Perforovaná záda a popruhy

Zápory

  • Menší boční kapsy
  • Slabší polstrování zad

O autorovi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru